Nikotin pozitivně stimuluje mozek, uklidňuje a působí jako tlumič chuti k jídlu – to jsou samá pozitiva, proč tedy proti kouření bojovat?
Jenom v naší republice umírá na následky rakoviny plic více než šest tisíc lidí ročně, nepočítaje v to nemocné s oběhovým systémem a cévními potížemi. V současné době kouří asi třetina českých žen a mezi nimi je mnohem více silných kuřáků než mezi muži, přestože svým kouřením ohrožují své už narozené nebo budoucí potomky. Cigareta je totiž jedna z nejvíce návykových drog – psychická závislost nastupuje i u kuřáků, kteří kouří méně než pět cigaret denně, po nějaké době se přihlásí i závislost fyzická, abstinující kuřáci jsou nervózní, mají abstinenční příznaky.
Každý kuřák si tato rizika uvědomuje, ale mnozí si je prostě nechtějí připouštět. I ti, kteří se snaží s kouřením končit nebo je omezit, většinou opět sáhnou po cigaretě, neboť ve vynacházení výmluv jsou skutečnými mistry: nepřekonatelný stres v práci, potíže s matkou, partnerská krize, tloustnutí, nedostatek soustředění na jakoukoli činnost a tak dále… Aby se vám to tentokrát nestalo a vaše novoroční předsevzetí mohlo být úspěšně naplněno, měli byste dodržovat následující zásady.

1. První a nejdůležitější zásadou je opravdu chtít, ne kvůli partnerovi, dětem, rodičům, ale kvůli sobě! Je normální, když vám bude na začátku připadat, že už vás nečeká žádná radost, tenhle pocit vás brzy opustí.
2. Zpočátku odvykání pijte hodně tekutin, organismus se tak rychleji pročisťuje a závislost se odbourává lépe.
3. Nepobývejte zbytečně na rizikových místech a nepodnikejte rizikové činnosti – restaurace, večírky, pití alkoholu, pití kávy, to všechno vás může vrátit zpátky do nikotinových okovů.
4. Nepodnikejte odvykání ve dvou – pokud se jeden z dvojice rozhodne povolit, většinou s sebou strhne i toho „pevnějšího“.
5. Pokud vás trápí přibývající kilogramy, zkuste nějaké bylinné přípravky, čaje, které vyvolávají pocit sytosti a podobně, poraďte se s lékařem a zvyšte fyzickou aktivitu – hlavně si nemyslete, že cigareta vás nadváhy zbaví!

Já sama s cigaretovou závislostí bojuji už třetí rok, přestávám a začínám znovu kouřit v půlročních intervalech, teď doufám, že to tentokrát vyjde. Jak jste na tom vy? Dokázali jste přestat, kouříte bez výčitek, nebo se trápíte a neumíte skončit? Napište nám o svém boji s nikotinem!