Žijeme v době rozmachu civilizačních chorob. Útočí na nás varování lékařů a nabádání k prevenci. Ohrožují nás tuky, strava ochuzená o přirozené vitaminy a ochranné látky, zamořené ovzduší a jiné „vymoženosti“ technicky vyspělého věku. „V nouzi každá pomoc dobrá“ - říká staré české přísloví.
Napadlo by vás, že pomocnou ruku vám může podat „obyčejný“ čaj? Bylinné čaje našich babiček známe přinejmenším z doslechu, ale proč pravý čaj? – Protože většina bylinných čajů nemá antioxidační účinky pravého čaje z rostliny Camellia sinensis. Antioxidační vitaminy a rostlinná barviva obsažená v čaji z pravého čajovníku snižují množství volných radikálů, o kterých se předpokládá, že jsou příčinou rakoviny a srdečních chorob.
Pravý čaj předčí svými účinky i tak proslulé „antioxidanty“ jako jsou vitaminy C a E.

Kromě toho, že snižuje riziko srdečního infarktu, pití pravého čaje
- chrání náš organismus zejména před rakovinou dutiny ústní a zažívacího traktu
- přírodní chemické látky obsažené v čaji předcházejí narušení DNA
- čaj zmírňuje průvodní znaky revmatických onemocnění a artritidy

Podle výzkumů, prováděných v Ruters University College of Pharmacy, je čaj jednou z mála účinných látek, které mohou bránit rakovinnému bujení jak v počátečním, tak v progresivním stádiu.

Kofein v čaji nebo v kávě?
Paní Jane E. Brody z International Herald Tribune radí newyorským „kafařům“: „Udělejte něco pro své zdraví a vyměňte preventivně svůj denní šálek kávy za šálek čaje. Ne bylinného čaje, ale „pravého“ – zeleného, černého, čínského, s ovocnou příchutí, s nebo bez kofeinu, citronu, mléka či cukru.“
Ptáte se proč? Jak je to vlastně s kofeinem v čaji? V rozporu s všeobecně vžitým názorem, zelený čaj obsahuje stejné množství kofeinu jako černý čaj.
Obsah kofeinu v běžném hrnku čaje je sice nižší než v stejném množství překapávané kávy, ale kofein v čaji nemá typický účinek kofeinu v kávě, tj.strmý nárůst a rychlý pokles účinnosti. Povzbuzení, které získáte z šálku čaje, klesá pozvolna a neprovázejí jej nepříjemné vedlejší příznaky, jako je tomu u kávy.

Máte strach , že po silném čaji neusnete?
Opak je pravdou. Silně povzbuzující účinky má čaj, pokud ho louhujete méně než 5 minut. Čaj louhovaný delší dobu je sice díky obsahu tříslovin o trochu trpčí, ale působí útlumovým a uklidňujícím způsobem. Pokud vám ale takto „silný“ čaj nevyhovuje, můžete využít nabídku čajů se sníženým obsahem kofeinu, které jako novinku uvedla letos na náš předvánoční trh společnost AHMAD TEA prostřednictvím firmy Al-NAMURA. Můžete si vybrat hned ze tří druhů: Večerní čaj, Earl Grey a Zelený čaj, všechny se sníženým obsahem kofeinu.

Nejsme tak bohatí…
…abychom mohli kupovat laciné věci, říkají Angličané a platí to jak o ledničkách, botách a pod. tak i o čaji. I když u nás, kde stále ještě cena odpovídá spíše poptávce a módnosti než kvalitě, se teprve učíme kupovat opravdu kvalitní zboží.
Firma Al-Namura dováží na náš trh čaje od těch levnějších až po dražší dárkové v široké škále výběru. Podstatné je, že rozdíl ceny je dán různým způsobem balení a žádném případě ne rozdílem kvality.
Společnost AHMAD TEA využívá pro zpracování čaje zkušeností již několika generací. Jistě není náhodou, že ji president čajového klubu z londýnského West Endu pan James Wolker, při svém rozhovoru pro časopis REFLEX, uvedl jako jednu z osmi společností, u kterých doporučuje nakupovat čaj se zárukou kvality. Sama svou filosofii charakterizuje stručně: „AHMAD TEA je společností střední velikosti a nezavazuje se k dodávání přehnaně velkého množství baleného čaje. Proto je v našich možnostech udržet vysokou úroveň kvality. Naši agenti se nikdy nerozpakují zaplatit vyšší cenu, je-li to potřebné pro kvalitu směsí. Prostě vědí, že úspěch společnosti našeho typu jde ruku v ruce s povinností udržet vysokou kvalitu našich speciálních čajů, abychom uspokojili naše zákazníky.“

Trochu historie na závěr
Oblíbené kulaté sáčky, které tak hezky „sednou“ na dno hrnku dováží firma Al-Namura do republiky již od podzimu 1991, tedy celých deset let. V současné době je najdete v novince pro letošní Vánoce – 25 kulatých sáčků, čtyř různých druhů čajů, balených v plechovkách s velkým obrázkem po celé ploše.