Je obecně známým faktem, že muži se v průměru dožívají výrazně nižšího věku než ženy. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, proč tomu tak je? Že by byla silnější polovina lidstva vlastně tou slabší, méně odolnou a náchylnější k nemocem? Že by muži v životě více riskovali? Zdá se, že věda už to ví! Muži umírají dříve, protože jsou nespokojení.
Podle výzkumu finské university v Turku, kterého se zúčastnilo více než 22 000 dospělých, se muži, kteří uvedli, že jsou ve svém životě spokojeni, dožívají až o dvacet let více než ti nespokojení. Co je však největší záhadou - nebyly prokázány žádné souvislosti mezi životní spokojeností a úmrtností u žen! „Vypadá to, že ženy mají větší schopnost vyrovnat se se stresem a nespokojeností než muži,“ míní vedoucí projektu doktorka Heli Koivumaa-Honkanen. Podle ní mají muži tendenci vypořádat se s vlastní nespokojeností pomocí alkoholu, tabáku a snížení pohybových aktivit, zatímco ženám pomůže poklábosení s přítelkyněmi nebo si najdou odbornou pomoc. „Terapeutické účinky“ typicky ženského fenoménu - pokecu s kamarádkami – jsou nesporné, a to i přesto, že dámské sedánky bývají velmi často zdrojem mužských posměšků a narážek. Jen ať se smějou, ale my víme, že to děláme pro své zdraví a duševní kondici!
Nespokojení muži mají podle studie dvakrát větší pravděpodobnost úmrtí z jakékoliv příčiny nežli ti spokojení, a více než třikrát větší riziko, že zemřou v důsledku nemoci. Alkoholici jsou na tom pochopitelně ještě mnohem hůř. Pravděpodobně s tím souvisí i informace, kterou zveřejnil časopis American Journal of Epidemiology, že muži mají větší sklony ke kouření a pití alkoholu než ženy. Manželství, pohybové aktivity, abstinence, nekuřáctví, vyšší sociální postavení apod. sice celkově mužovy vyhlídky na „přežití“ zvyšují, přesto i nadále přetrvává souvislost mezi životní nespokojeností a delším životem. „Schopnost vyrovnávat se se životními nepříjemnostmi je obecně menší u lidí, kteří nejsou schopni vytvořit a udržet hodnotné partnerské svazky nebo mají existenční problémy,“ dodala dr. Koivumaa-Honkanen.
Takže, pokud chcete, aby váš partner setrval po vašem boku co nejdéle, postarejte se o to, aby byl v životě spokojený. A tím se zdaleka nemyslí jen to, aby měl denně teplou večeři a v lednici se mu chladila baterie piv. Důležité je, aby se on sám cítil spokojený.