Dnes již nejsou budoucí matky společensky odsouzené prožívat svá těhotenství v ústraní, navlečeny do unisono hrůzostrašných károvaných stanů s bílými límci, nenalíčené a s vlasy, které se podobají zmoklé slámě. Naopak, pro maminky v těhotenství teď fungují obchody s moderním oblečením, celá odvětví kosmetického průmyslu se zabývají krémy i dekorativní kosmetikou určenou právě pro období těhotenství. Chic těhulky jsou teď v kursu.
Jiný problém představuje úprava vlasů. V těle budoucí maminky probíhá řada změn. Dochází k vychýlení hormonálních hladin od normálu, což se může projevit právě tím, že vlasy těhotné ženy reagují jinak, než tomu bylo doposud. Situace se trochu podobá období menstruace, kdy kadeřníci nejsou příliš nakloněni trvalým nebo barvení vlasů právě z důvodu hormonálních změn v těle, a proto nejistého výsledku kadeřnických úprav. Jaké vlasové úpravy tedy může budoucí maminka podstoupit bez rizika?
Je nutné dokonale ostříhat vlasy. Pro těhotné ženy jsou vhodnější krátké účesy, jednak proto, že jsou pohodné, vlasům není třeba věnovat takovou péči. A hlavně v období konce těhotenství a kojení jsou vlasy, stejně jako zuby, vystaveny velké zátěži, je proto lepší zvolit krátký střih. Dokonale ostříhané vlasy můžeme barvit, ale pouze přelivy, neboť na silnou barvu mohou vlasy špatně reagovat, buď nedocílíte požadovanou barvu, nebo se mohou vlasy drasticky poškodit. Stejný účinek může mít i trvalá ondulace, proto je v těhotenství a v období kojení zásadně nevhodná. Obarvené a ostříhané vlasy pak formujeme fénem, v těhotensví a při kojení se vyhýbáme i nešetrnému kulmování, nebo různými tužidly a vosky, nejlépe přípravky s vitaminy a výživnými látkami.
V období porodu a kojení je tělo maminek vystaveno ohromné zátěži, maminky by měly kvůli miminku, ale i kvůli sobě dodržovat dobrou životosprávu a vyváženou stravu, což se pochopitelně odrazí i na kvalitě vlasů. V tomto období velkému množství žen vlasy vypadávají. Není to žádná katastrofa, vlasy se opět obnoví a dorostou, dokonce některé ženy mají zkušenost, že po těhotenství se jim vlasy zkvalitnily. Jestliže je vypadávání vlasů skutečně dramatické, je vhodné poradit se s dermatologem nebo gynekologem o léčbě. Tato léčba se provádí podáváním výživných látek, případně s vhodnými hormonálními přísadami, buď v podobě prášků, nebo jako injekce.
Reklama