Chřipku dostane snad každý z nás. Jakmile začnou podzimní plískanice a chladné počasí, chřipka už vykukuje zpoza rohu a číhá, kdy přijde její čas a vybírá si, na koho sedne. Horečnaté stavy, bolest hlavy a kloubů, malátnost, to jsou její příznaky, které ani není nutné popisovat.
Jistá šance je prevence. Je dobré se dopředu „pojistit“ dostupnými prostředky před touto nepříjemnou chorobou. Prevencí číslo jedna je dostatek vitamínů, které tělu pravidelně dopřejeme, aby mělo posílenou obranyschopnost. Vitamíny tělu dodáte buď v ovoci a zelenině nebo v nějakém multivitamínovém přípravku, který si můžete koupit v kterékoliv lékárně bez receptu. Naším vitamínovým tipem je Calibrum. Pokud ale už chřipka propukne nebo máte stavy, kdy máte pocit, že na vás „něco“ leze, máme pro vás tipy hned tři.
Za prvé je to vitamín C – Celaskon 600. Jeho intenzivnější dávka pomůže chránit tělo před chřipkovými viry, popřípadě pomůže v boji proti nim. Vitamin C potřebuje naše tělo neustále, ale v době nemocí, zvýšené námahy a stresu apod. je jeho potřeba ještě vyšší. Proto (i když se právě teď cítíte docela zdraví) nezapomeňte si každý den připít jednou sklenicí nápoje vyrobeného z rozpustné šumivé tablety Celaskon 600, který má příjemnou chuť. Vitamín C, pokud už nemocní jste, napomůže rychlejšímu průběhu nemoci a vy budete moci vyskočit dřív z postele!
Za druhé je to Modafen. Jak už slogan napovídá – Modafen, chřipka z těla ven - je to přípravek, který můžete účinně použít při začátcích chřipky - pro léčbu prvních stádií virových onemocnění horních cest dýchacích. Spolehlivě zabírá na horečku až 39C. Modafen je možno zakoupit bez lékařského předpisu v každé lékárně. Vzhledem k tomu, že s chřipkou je potřeba začít bojovat hned, jak se objeví první příznaky, mějte v domácí lékárničce alespoň 1 balení Modafenu připraveno. Užívá se v množství 1-2 tablety 3 krát denně, maximálně 6 tablet denně po dobu 3-5 dní, nejdéle 7 dnů. Děti mohou užívat Modafen od 12 let.
Poslední tip je přípravek Borozan. Ten určitě oceníte, pokud máte rýmu a „odřený“ nos od věčného posmrkávání. Až se kouknete do zrcadla, určitě se budete trochu mračit, když si budete prohlížet podrážděnou kůži a „odřeninu“ pod nosem. Pokud sáhnete po Borozanu, hojivé masti právě určené na podrážděnou pokožku kolem nosu a úst, určitě tenhle problém rychle vyřešíte. Navíc vám mast díky přídavku vonných silic pomůže lépe dýchat.

Co je důležité vědět o chřipce:
Jak poznáte chřipku? Malátnost, únava, horečka (až 39oC), bolení hlavy, kloubů a svalů, kašel, rýma, pálení v krku, ucpaný nos a zalehlé uši.
Co způsobuje chřipku? Původcem chřipky je jeden ze tří typů chřipkových virů, označovaných A, B a C. Nejzákeřnější je virus typu A. Nejčastěji vyvolává onemocnění, způsobuje rozsáhlé epidemie a má schopnost měnit své vlastnosti. Proto máme šanci onemocnět chřipkou prakticky každý rok.
Jaký je průběh nemoci? Je téměř vždy shodný. Po krátké inkubační době (1-3 dny) chřipka rychle propuká. Dostaví se mrazení, zimnice, horečky, bolest v kříži, končetinách, bolest hlavy. U dětí se může přidat nevolnost, zvracení, průjem. Rychle se přidávají příznaky postižení dýchacích cest - rýma, kašel.
A jak se bránit chřipce? Šíření chřipky není možné zastavit, pouze omezit. Jedna z možností, jak ovlivnit náchylnost k nákaze, je udržování celkově dobrého zdravotního stavu. Mít dostatečný přísun vitamínu C. Otužovat se.
A jak se chřipky zbavit? Je důležité vědět, že chřipku nelze léčit, pouze zmírnit příznaky. Tím se zmírní nepříjemný průběh nemoci. Modafen je třeba začít užívat hned při prvních příznacích chřipky.
Před použitím výše uvedených přípravků si vždy přečtěte příbalový leták.