Houby nerostou jenom v lese a na louce, ale taky se mohou docela dobře utábořit na vašem těle. Nejčastějším útočištěm jim bývají nohy. Mykózou (houbovým onemocněním) je podle statistik postihováno někdy v životě více než 20% populace. Trápí vás nebo někoho ve vaší rodině „plesnivé nohy“? O prevenci, příčinách a léčbě tohoto nepříjemného onemocnění jsme si povídali s dermatoložkou MUDr. Katarínkou Třískovou.
Houbičky mají rády vlhko a teplo, proto se jim daří ve společných sprchách, lázních, tělocvičnách a všude, kde lidé chodí bosi. Provozovatelé takových zařízení mají povinnost dodržovat na těchto kritických místech hygienu a desinfikovat je, ale přesto na to raději nespoléhejte, abyste si domu nepřinesli nevítaný dáreček. O plísňové onemocnění nohou si také doslova říkáte, když nosíte celý den uzavřenou obuv a silonové ponožky. V některých zaměstnáních není zbytí, ale pokud sedíte v kanceláři, zkuste vyměnit své venkovní botky za nějaké vzdušnější. Rizikem je také používání společných ručníků (třeba v rodině, kde někdo plísní trpí) nebo kontakt s zvířetem (kočka, pes), jež má mykózu. Časté používání antibiotik nebo kortikoidů a cukrovka mohou také zvyšovat vaši náchylnost k plísňovým nemocem. Na druhou stranu hraje také velkou roli genetická dispozice, takže mezi námi existují lidé, kteří nikdy mykózou trpět nebudou a také ti, koho budou plísně zlobit pořád.
Jak poznáte, že se jedná o mykotické onemocnění? Na nohou to obvykle začíná mezi malíčkem a prsteníkem. Kůže mokvá, olupuje se, svědí a praská. Když nezačnete problém řešit včas, může se rozrůst do olbřímích rozměrů. Postihne nehty, které zažloutnou, zvětší svůj objem, praskají a drolí se. Může se taky „rozjet“ po těle nebo ve vlasech.
Léčba plísňového onemocnění bývá zdlouhavá a hodně záleží na trpělivosti a důslednosti pacienta, jestli se dobrá věc poraří a houby vám dají sbohem. K místnímu ošetření se používají antimykotické masti, krémy, mléka a roztoky, které vám předepíše lékař. Mnoho přípravků je k dostání i v lékárně bez receptu. Lidově se k odpstranění potíží s plísní také používají roztoky hypermanganu nebo octová voda. V případě, že je postižení rozsáhlejší, zvláště u nehtů, je nutno přikročit k celkové léčbě pomocí speciálních léků, ale to až na základě výsledků z mykotické laboratoře.

Kromě důsledné léčby je také velmi důležitá prevence. Co dělat, aby si na vás houby nemohly vyskakovat?
- Ve společných saunách, šatnách a sprchách nechoďte bosí, ale používejte omyvatelné pantofle.
- Při odchodu ošetřete nohy anitmykotickým desinfekčním přípravkem.
- Po každém mytí pečlivě osušte kůži v meziprstí a záhybech.
- Nepůjčujte si cizí boty (ani pantofle).
- Noste vzdušnou obuv, místo umělotin dávejte přednost kůži, ponožky raději z bavlny.
- Desinfikujte boty a ponožky speciálními anitmykotickými spreji.
- Pravidelně nohy sprchujte.

Pokud již trpíte mykózou, myslete i na své okolí a nechoďte doma bosí (odloupnutá infikovaná šupinka kůže si dovede dlouho počkat na nového hostitele, třeba i rok!) Používejte vlastní boty, ručníky, žínky, desinfikujte vanu a podlahu v koupelně, nechoďte do veřejných bazénů.