Máte problematickou pleť, která se leskne, když se to nejméně hodí, a tvoří se na ní vřídky, pupínky a černé tečky? Máte za sebou neúspěšné pokusy něco se sebou udělat, které vyvrcholily tím, že jste si tak roznípala obličej, že teď můžete mezi lidi jen ve škrabošce? Tak si nechte poradit od odborníka na slovo vzatého – paní doktorky Kataríny Třískové, která kromě toho že pracuje jako kožní lékařka ještě vede dermatologickou a kosmetickou poradnu na Žena-in.cz.
Pokud za ní přijdete s výše popsanými problémy, dozvíte se pravděpodobně, že máte mastnější pleť se sklony k tvorbě černých teček, tzv. komedonů. „Množství produkce mazu mají na svědomí naše genetické dispozice a hormony, proto je v podstatě zbytečné pleť přehnaně odmašťovat. Černé tečky patří mezi základní příznaky akné. Vznikají tak, že se vývody mazových žlázek (například na nose) ucpou a vyplní odumřelými kožními buňkami,“ říká paní doktorka. Základem místní léčby je pravidelné a důkladné čištění pleti (v případě komedonů se dají použít i speciální expresory - „vymačkávače“), dále pak šetrný peeling, speciální kosmetické nalepovací proužky a masky. Pomoci může také pleťová maska s ovocnými AHA kyselinami. Lesknoucí pleť můžete přes den maskovat přepudrováním (například speciálním pudrem pro problematickou pleť).
Pokud máte tendenci uhříky a černé tečky vymačkávat, snažte se tuto proceduru nedělat příliš často (ideální je jednou týdně) a v případě, že uhřík není „zralý“, raději nechte akci na později nebo do rukou kosmetičky. Samozřejmostí je důkladná hygiena před i při zákroku, stejně jako následná desinfekce ranky.
Akné nepostihuje jen puberťáky, jak si možná myslíte. Velmi často jím trpí ženy v dospělém věku, někdy se dostaví problémy s pletí v souvislosti s těhotenstvím, změnami váhy a podobně. Jednou z účinných cest, jak se částečně nebo úplně vypořádat s akné, mohou být také některé typy hormonální antikoncepce. Kromě toho je dnes k dostání mnoho speciálních kosmetických přípravků, které si můžete nechat doporučit v lékárně a nebo zajít za svým kožním lékařem, který vám poradí s individuální léčbou těchto potíží.