Poslední dobou se stále více a více hovoří o stresu a jeho vlivu na náš každodenní život a duševní zdraví, proto jsme zašli za naším předním stresologem Dr. Bojko Uštvaným, CSc., který se v posledním desetiletí věnuje bádáni v rámci projektu „Stres a my“. Na naše naléhání nám pan doktor Uštvaný prozradil následující tipy, jak být stále ve stresu:

Čas je jedním z hlavních stresujících faktorů našeho života. Pokud si chcete být skutečně jisti, že ze stresu nevyjdete po celý den, nezdržujte se plánováním. Všechny důležité úkoly si nechávejte zásadně na poslední chvíli, vybírejte si činnosti podle toho, jak moc vás baví (nikoli podle důležitosti) a nepořizujte si diář.

Volný čas můžete trávit něčím příjemným a zábavným, ale pak se rozlučte se stresem. Správný stresholik se pozná podle toho, že vůbec žádný volný čas nemá. Pokud mu náhodou nějaká ta hodinka přebývá, je třeba ji co nejrychleji prošustrovat nějakou nepříjemnou činností (nejlépe prací nebo výčitkami svědomí). Je-li vám stres milý, nečtěte knihy (leda horrory), nechoďte do kina (leda na špatné filmy) a nescházejte se s přáteli.

Komunikace s okolím je v problematice vytváření stresu také velmi důležitá. Soustřeďte se proto na dvě hlavní zásady – neodmítejte nikdy žádnou práci, ani když si myslíte, že už ji prostě nemůžete stihnout udělat, a nehovořte s nikým (ani s nejlepším přítelem) o svých problémech, trápeních, snech a pocitech. Jakmile byste totiž našli spřízněnou osobu ochotnou vám naslouchat, mohli byste se ze stresu vypovídat a byl by fuč.

Spánek je nejpřirozenější způsob odpočinku a rehabilitace sil. Proto s ním zacházejte velmi opatrně. Pokud vás do pozdních nočních hodin neudrží vzhůru práce, zkuste zakouřený a hlučný noční podnik nebo alespoň pořádnou domácí hádku. Nechoďte spát před půlnocí a nařiďte si budíka na šestou ráno. Čím méně budete spát, tím napjatější budou vaše nervy a tím lépe se bude ve vaší tělesné schránce dařit stresu.

Humor, legrace, zábava – to všechno přenechte druhým. Pokud si chcete zachovat stres, vyhýbejte se veselé společnosti, vtipným knihám a filmovým komediím. I ten sebemenší úsměv vás vzdaluje od vašeho vysněného cíle – celoživotního stresu.

Pohyb a cvičení mohu účinně a snadno snížit stres a odplavit toxiny z vašeho organismu, proto s nimi nakládejte velmi opatrně. Především se vyvarujte rychlé chůze, plavání, jízdě na kole a aerobiku. Také pohyby v rámci pohlavního života omezte na minimum. V žádném případě se pak nepokoušejte o relaxační techniky, jako je tai chi, meditace, jóga, autogenní trénink a hluboké dýchání.

Výživa je často velmi podceňována ve spojitosti se stresem a duševním stavem, ale vy mějte na paměti, že v období zvýšeného stresu potřebuje vaše tělo ke své tělesné i duševní regeneraci mnohem více vitamínů a minerálních látek. Takže žádné mandarinky, pomeranče ani jablka, o multivitamínech ani nemluvě. Pokud chcete vědět, co je to stres, pijte hodně kávy a koly, protože kofein způsobuje zvýšení napětí a úzkosti.