Mezi nejčastěji vyřčená slova v gynekologické ordinaci patří slovo myom. Ale přiznejme si, že většina z nás si pod tímto výrazem dovede sotva co představit. Proto jsme na toto téma vyzpovídaly ženského lékaře MUDr. Vladimíra Folaufa, který má ordinaci v Lékařském domě v Janovského ulici v Praze 7.
Dozvěděly jsme se, že myomy trápí povětšinou ženy v perimenopauze a menopauze (čili v období před a během přechodu), ale nejsou výjimkou ani pacientky mladší. Co je to vlastně myom? Je to nezhoubný útvar, který vzniká v děloze a který tam za normálních okolností nemá co dělat. Děloha je tvořena z hladké svaloviny a v případě, že dojde k zmnožení této tkáně, mluvíme o myomatóze. Svalovina může nabývat buď celkově (dochází k malému nebo výraznému zvětšení dělohy), nebo lokálně – a tak vzniká myom. Je to vlastně jakýsi uzel nebo bulka, která může být umístěna ve stěně dělohy buď pod povrchem, nebo vyklenuje do dutiny děložní. Počet myomů a jejich velikost a vývoj se liší – žena může mít stejně tak jeden myom, jako několik. Záleží také na tom, kdy dojde k jeho odhalení.
Nejčastěji objeví existenci myomu ženský lékař při pravidelné prohlídce, ale na to, že se děje něco nezvyklého s dělohou, mohou ženu upozornit i některé typické příznaky. Například nepravidelnosti v menstruaci, silnější krvácení, bolesti nebo tlak v podbřišku, chudokrevnost a podobně. Stejně jako u jakéhokoliv jiného zdravotního problému, i v otázce myomů platí, že máte-li nějaké nezvyklé pocity nebo stavy, je lépe se s o nich co nejdříve poradit s ošetřujícím lékařem. Ten vás prohlédne a potom vás ještě může poslat na dodatečné vyšetření ultrazvukem. Podle výsledků a také na základě individuálních okolností se pak s vámi poradí, co dál. Operativní odstranění není jediným řešením, ale obvykle se doporučuje, zvláště, pokud chce žena otěhotnět. V podstatě je toto rozhodnutí vždy otázkou rozhovoru mezi ženou a jejím lékařem. Pokud žena na operaci nejde, bývá myom pravidelně kontrolován a sledován jeho vývoj. Má-li lékař podezření, že by mohlo jít nikoli o myom, ale o zhoubný nádor, může provést tzv. zkušební kyretáž, která na základě vyšetření odebraného vzorku potvrdí nebo vyvrátí tuto domněnku. V případě, že je myomů hodně a jejich odstranění by bylo příliš komplikované, se někdy u žen v přechodu přistupuje k radikálnímu řešení – odstranění dělohy.