Sex je neodmyslitelnou součástí našeho života a (pokud je všechno v pohodě) doprovázejí radostné chvilky milostného spojení manželské soužití po celá dlouhá léta. Ještě nedávno byla tahle část rodinného života dost tabu a pokládalo se za neslušné o něčem takovém, jako je milování, veřejně hovořit. Což znamenalo, že různé fámy a polopravdy vesele bujely a většina lidí se styděla zeptat, když si něčím v této oblasti nebyla jista. Například sex v těhotenství. Ano, nebo ne? Může se miniaturnímu zárodku něco stát, když se jeho rodiče oddávají vášním? Nebo je na takové věci příroda zařízená a nemá cenu si s tím lámat hlavu? Pro odpověď jsme zašly za gynekologem MUDr. Vladimírem Folaufem, který má ordinaci v Lékařském domě v Janovského ulici v Praze 7.
Sex v těhotenství? Proč ne! Je to docela přirozené. Ale vždycky existují nějaká „ale“.Především je třeba respektovat individuální podmínky, jako je celkový zdravotní stav nastávající maminky a situaci v lůně. Někdy se uvádí, že v prvním trimestru (tedy do 12. týdne) těhotenství by se mělo od pohlavního styku ustoupit, protože vajíčko, které se uhnízďuje v děloze a začíná růst, potřebuje trochu toho klidu do začátku. Navíc je pro ženu počáteční období těhotenství nejen obrovskou radostí a těšením, ale také časem velké fyzické a psychické zátěže vyvolané radikálními hormonálními změnami. Všechno je jinak. Normální sexuální praktiky by však podle pana doktora neměly těhotenství ohrozit v žádné jeho fázi. Jen je potřeba přihlédnout k ženinu „jinému stavu“ a nalézt vhodnou polohu (například z boku, zezadu, žena nahoře apod.) Nastávající maminka může mít také trochu problémy s obranyschopností, proto je třeba více než jindy dbát na hygienu.
Kapitolou sama pro sebe je těhotenství zvané rizikové. O něm mluvíme v případě, že se objevuje krvácení, maminka je starší než 35 let, měla při minulém těhotenství problémy, těhotenství je vícečetné, má nějaké závažné onemocnění (diabetes, srdeční slabost apod.) nebo se těhotenství nevyvíjí podle očekávání. O všech případných pochybnostech by se měla těhotná žena poradit při návštěvě poradny se svým gynekologem, stud a obavy by měly jít stranou. Pokud vás doktor odbude nebo budete mít pocit, že s vámi odmítá komunikovat, najděte si takového, kterému budete moci opravdu důvěřovat. Jde přece o vás a o vaše miminko!