
Zatímco v roce 1996 bylo mezi 15letými 30 procent kuřáků, v loňském roce to bylo jen 23 procent. Naopak majitelé mobilního telefonu v této skupině přibývají velmi rapidně a v současnosti je jich kolem 70 procent. Sir Richard Doll, profesor oxfordské univerzity, který jako první upozornil na souvislost mezi kouřením a rakovinou, k tomu říká: „Zní to velmi pravděpodobně. Teď musíme počkat a sledovat, jak se bude tahle věc dál vyvíjet.“ Zajímavé je, že americké výzkumy britskou teorii nepotvrzují. Možná i proto, že kouření je v USA (na rozdíl od Evropy) ve srovnání s mobilním telefonováním ještě pořád levná zábava, takže nástup éry mobilní komunikace tam k žádnému poklesu kuřáků mezi mládeží nevedl.
Obrovský boom uživatelů mobilů mezi mladými lidmi je v Británii – podobně jako u nás – spojen s nástupem předplacených karet typu GO a nebo TWIST, které umožňují volání s kreditem bez nutnosti smlouvy a rodičovské podpory. Otázkou je, kolik takový mobilní závislák v Anglii provolá za měsíc.
Jak je na tom jeho český protějšek? Jestliže u nás krabička cigaret stojí kolem 45 korun a počítáme-li jednu na den, potřebuje kuřák za měsíc na tuto vášeň 1 350 korun. V případě, že si místo toho koupí kupón v hodnotě 800 – 1000 korun a s ním vystačí 30 dní, ušetří slušných pár stovek.
Nový komentář
Komentáře
Ťapina — #2 presne tak
Smutný
Každá závislost je špatná, ať jsou to cigarety nebo mobily.
No asi to nebude tak horké s tou výměnou cigaret za mobil .... tabákové koncerny ještě nekrachují