Relaxační hudba pro miminka velmi pozitivně působí na těhotné ženy, nenarozené děti, miminka i na děti předčasně narozené. O důležitosti relaxační hudby pro miminka v období těhotenství i po porodu nás přesvědčí krátký příběh matky, která musela jeden a půl měsíce před porodem zůstat v posteli po zbytek těhotenství.
Věděla, jak je pro ni důležité trávit dobu v posteli příjemně a zbytečně se netrápit. Relaxační hudbu poslouchala několikrát denně. Přesto porodila o měsíc dříve malou holčičku, která vážila jen 2400 gramů. Kdykoliv plakala nebo ji něco trápilo, pouštěla ji matka hudbu, kterou sama poslouchala během těhotenství. Holčička relaxovala a hudbu poznávala. Vždy, když hudba hrála, uklidnila se a zpozorněla. Po pěti měsících dosáhla holčička normální váhy a stále poslouchá relaxační hudbu, která je prospěšná jim oběma.
Stres má totiž velmi negativní vliv na nenarozené děti. Vedle kouření je stres jedním z dalších faktorů jež nejvíce poškozuje nenarozené děti. Následkem stresu na embryo jsou předčasné porody, nižší porodní váha a menší obvod hlavy.
Tento závěr vyplývá ze studie 2400 těhotných žen, které byly tázány na jejich celkovou duševní pohodu během těhotenství. Na studii, která byla mimochodem první tohoto druhu na světě, se podílely čtyři významné nemocnice. Studie ukazuje, že porodní váha dětí narozených stresovaným matkám je průměrně o 200 gramů menší než váha dětí narozených matkám vedoucím normální život.
Děti stresovaných matek mají také menší obvod hlavy, což naznačuje ne zcela vyvinutý mozek. Znamená to, že již od narození má dítě nižší inteligenci a zhoršené motorické funkce. To vše je samozřejmě pro dítě špatný začátek do života, protože se delší dobu učí kontrolovat pohyby těla, nemluvě o inteligenci, jejíž stupeň určuje i stupeň zpoždění na samém začátku. Studie ukazuje přímé spojení mezi zmíněnými vadami plodu a těžkými – stresujícími událostmi, které matka prožila během těhotenství, např. smrt v rodině, ztráta práce, rozvod atd. Ale také celkové cítění stresu, nedostatek sociální podpory, každodenní starosti atd. špatně působí na nenarozené dítě.
Poslech relaxační hudby – nejlépe dětské – je velmi dobrý pro matku i dítě, protože zmírňuje stres a navozuje vědomí pohody matce a pohodlí nenarozenému dítěti. Relaxační hudba přispívá k normálnímu vývoji dítěte během těhotenství, ale také pozitivně působí na předčasně narozené děti.
Sluch je první vjem, kterého je rozvíjející se plod schopen. Dítě se může i po narození těšit poslechem hudby, kterou důvěrně zná ze „stavu embrya“. Hudba dítěti připomíná jistotu a příjemné prostředí dělohy, což mu samo o sobě dává pocit bezpečí na světě. Důležitost této skutečnosti nemůžeme podceňovat. Psychologové souhlasí s tvrzením, že naše zážitky z prvních hodin, dnů, měsíců a roků našeho života ovlivňují celý náš život později.

Připraveno ve spolupráci s prodejnou ROIVA v Soukenické ulici v Praze 1, jejíž internetové stránky můžete navštívit ZDE.

Olga Poloprutská