Když se řekne bradavice, vždycky si vzpomenu na uličníka Huckleberryho Finna z Twainovy knížky, který měl na léčbu tohoto „neduhu“ zaručený recept. Sice strašně jednoduchý, ale poměrně nepraktický, zvláště pro toho, komu se nechce lítat v noci po hřbitově s mrtvolou kočky v ruce…
Bradavice, jejíž latinský název zní verruca, je kožní útvar vyvolaný virovou infekcí. Nejčastěji postihuje děti a mladé lidi, ale umí pozlobit i dospělé. Obecně platí, že pokud máte horší imunitu nebo patříte mezi alergiky, jste také náchylnější k tvorbě bradavic. Existuje několik druhů bradavic, z nichž nejběžnější jsou ty na rukou, nohou a kolem nehtů, stejně tak se však tyto nepříjemné a hyzdivé výrůstky mohou objevit třeba na obličeji, na těle, nebo i na sliznicích (v ústech či na genitáliích). Pozor: nezaměňovat s tzv. „stařeckými“ bradavicemi, které jsou projevem stárnutí kůže, nikoli infekce.
Klasické bradavice se velmi snadno přenášejí a šíří. Můžete je „chytit“ přímo od jiné osoby, nebo třeba v bazénu, sauně nebo tělocvičně. Nechoďte proto v podobném prostředí bosi, používejte vlastní obuv a ponožky, nepodceňujte desinfekci… Pokud už se vám někde na těle nějaká bradavička objevila, je dost pravděpodobné, že ji budou dříve či později následovat další. Inkubační doba se nepočítá na dny, ale na týdny a měsíce.
Také boj s bradavicemi je spíše během na dlouhou trať. Nepočítáme-li babičkovské recepty proti bradavicím, kam patří potírání vlaštovičníkem, česnekem nebo kapkami z propolisu, můžete do války s bradavicí vyrazit za asistence kožního lékaře. Ten vám asi nabídne klasickou metodu „vypálení“ tekutým dusíkem, která funguje na principu zmrazení povrchu bradavice a jíž je obvykle třeba pro dosažení kýženého cíle několikrát opakovat. Pozor – odumřelá vrchní vrstva by se měla pokaždé odstranit, aby se dusík při příští aplikaci dostal hlouběji a aby bradavice dostala pořádně zabrat. Jedním z moderních postupů je také použití speciálního laku obsahujícího účinné látky, kterým se bradavice pravidelně potírá a ničí. Lékaři nedoporučují bradavice odstraňovat operativně, protože jde o infekci a tento zákrok není zárukou úspěchu. Ještě jedna taktika se občas slyší mezi lidmi: prostě bradavici ignorovat a ona odejde tak, jak přišla. Medicína ale nad takovou „léčbou“ nevěřícně krčí rameny… I když možná takhle lidová moudrost úzce souvisí s tím, že pokud se nám podaří eliminovat stresy a nerváky, naše tělo má pak více sil na sebeobranu a regeneraci (a tím pádem i na boj s viry).
I u bradavic platí zásada, že pokud si s nimi nevíte rady a lidová lékárna nepomáhá, je vhodné vyhledat odborného lékaře a o problému se poradit.
Některá svá trápení s péčí o vlasy, o kůži nebo o tělo můžete konzultovat v dermatologické poradně MUDr. Kataríny Třískové na Žena-in.cz, která s námi spolupracovala i na přípravě tohoto článku.