V životě ženy je pár takových duševno-tělesných mezníků, které prostě nepřeskočíte, ať děláte, co děláte. Kromě nedávno vzpomínaného nástupu menstruace v dívčím věku a krásného i náročného období těhotenství, porodu a šestinedělí je to taky přechod, klimakterium čili menopauza. Spolu s obtížemi, jako je nadměrné pocení, návaly horkosti, nervozita, nálady, nespavost aj. Jak se jim bránit? Ještě dnes se mnoho žen brání tzv. náhradní hormonální léčbě, a snaží se tlumit příznaky menopauzy pomocí přírodních prostředků a alternativní medicíny. Ale i přes všechny výhody to hlavní tam pořád bude chybět. Ženský hormon estrogen, který se právě v období přechodu přestává v ženském těle vytvářet. Přitom je prý vědecky prokázáno, že jeho účinek na organismus je příznivý nejen tím, že odstraňuje výše zmíněné příznaky, ale navíc působí jako prevence rozvoje osteoporózy, kardiovaskulárních chorob a podle některých studií i obávané Alzheimerovy choroby.
Co ženám v přechodu nabízí „zelená lékárna“?
Většina alternativních postupů se zaměřuje na uklidnění nervového napětí a zlepšení spánku. Například bylinné čaje a nálevy z heřmánku, lipového květu, třezalkové nati, listu a květu hlohu, chmele a kontryhelové nati pomáhají při gynekologických potížích, zatímco například meduňka a oregano mají za cíl zmírnit bolesti v břišní oblasti, nálev ze starčeku a čaj ze žen-šenu zase redukuje návaly horka. Vnitřní neklid a nepříjemné pocity v podbřišku napomáhá odstranit nálev z řebříčku. Pro uklidnění, ale také pro podporu tvorby kostní hmoty (díky obsahu calcia) jsou užitečné bylinné a vitaminové tablety. Dost se poslední dobou vedou diskuze o fytoestrogenech . Říká se jim „rostlinné estrogeny“, protože mají údajně působit v organismu ženy obdobně jako pravé estrogeny, a jsou obsaženy například v sóji nebo sojových produktech. Pokud by se však tyto domněnky potvrdily, bylo by třeba kontrolovat jejich příjem a u žen, jež neprodělaly operaci na odstranění dělohy, je doplňovat hormony gestageny. Bez gestagenové ochranné funkce totiž mohou samotné estrogeny zvyšovat riziko zhoubného bujení. Dalšími alternativními metodami na zmírnění projevů menopauzy jsou třeba akupunktura, aromaterapie (inhalace a masáže za využití šalvějového, cypřišového a pelargoniového esenciálního oleje) nebo dietní režim (snížení energetického příjmu, přidání mléčných výrobků a zeleniny, omezení kávy a alkoholu může mít příznivý vliv na metabolismus ženy, a tím i na procesy v kostech a cévách).
Rozumní lékaři přiznávají přírodním produktům a postupům určitou roli, ale zároveň varují. I přes celkově kladné vlivy zmíněných metod na organismus ženy v klimakteriu, jsou moderní hormonální preparáty pro její zdraví více než užitečné a žádoucí. Obavy z jejich možných vedlejších účinků může každá žena v klidu probrat se svým gynekologem, který je povolán k tomu, aby spolu s ní vybral tu nejvhodnější cestu. Slovo hormony má pořád ještě pro spoustu lidí dost pejorativní nádech, i když historie substituční hormonální terapie má ve světě už padesátiletou tradici Nejmodernější přípravky nejen že nadměrně nezatěžují organismus, ale dokonce se i velesnadně aplikují. Žádné pilulky! Dneska letí náplasti (nečesky řečené transdermální, protože při jejich používání dochází k pozvolnému, kontrolovanému a šetrnému pronikání hormonu do těla prostřednictvím kůže).