Podle studie, kterou vypracoval doktor David Stevenson se svými kolegy ze Stanfordské university v Kalifornii, jsou novorození kluci (a především ti nedonošení) náchylnější k infekcím, zdravotním komplikacím a dokonce i předčasnému úmrtí. K tomuto zjištění došli američtí vědci i přesto, že lékaři vyspělých zemí mají na konci tisíciletí k dispozici stále dokonalejší zdravotnické technologie i léčebné metody.
Výzkum, který probíhal dva roky, se uskutečnil na vzorku více než 6 500 novorozenců ve věku do dvou týdnů ve 12 různých porodnicích v USA. Navíc miminka, která se narodila předčasně a vážila hodně pod průměrnou váhu tří kilogramů, byla monitorována až do věku čtyř měsíců. K čemu lékaři dospěli?
Zjistili, že počet novorozeneckých úmrtí byl skoro dvakrát větší mezi chlapci, než mezi děvčátky. Zcela markantní byl tento rozdíl u novorozenců, kteří zemřeli během prvních tří dní po porodu. Kromě toho se u chlapců vyskytovalo větší riziko zdravotních komplikací, jako jsou problémy s funkcí plic, potřeba dýchání pomocí přístrojů, a také museli být častěji než holčičky resuscitováni. Kromě toho byli novorození kluci pronásledováni četnějšími infekcemi močových cest a krvácením do mozku.
Podle vyjádření výzkumníků je jedním z možných důvodů zmíněného jevu to, že se tímto způsobem příroda sama snaží dopředu eliminovat nepříliš silné jedince, aby tak lidskému rodu zajistila přežití v řádu dalších generací. Že by přece jen lékařská věda nebyla všemocná?