Hladkou a krásnou pokožku v jednom jediném dokonalém odstínu na celém těle mají snad jen modelky na titulních stránkách magazínů, kterým všechny „vady na kráse“ vyretušoval zdatný grafik nebo skenerista. My ostatní máme pleť, která stárne s námi a během let se na ní objevují všelijaké více či méně vzhledné pihy, výrůstky, bradavičky a znamínka. Máme se jich lekat a bát, nebo nad jejich přítomností jen tak ledabyle mávnout rukou? Zeptali jsme se za vás naší dermatologické poradkyně MUDr. Kataríny Třískové.
Ani jedno, ani druhé – tak zní odpověď odbornice. To, čemu obvykle říkáme mateřská znamínka, jsou (nazváno lékařskou řečí) névy. Nemá cenu je podceňovat, ale na druhou stranu je zbytečné propadat panice a strachu z melanomu (rakovinného bujení), kdykoliv objevíte na svém těle novou pihu. Hlavní je mít všechny „podezřelé“ névy na paměti a sledovat, jestli se s nimi něco děje. Možná nevíte, že jedna třetina melanomů vzniká z již existujících znamínek, ale celé dvě třetiny se objevují na zdravé kůži. Je známo, že na vzniku kožních forem rakovinného bujení se velmi významně podílí UV záření, nebezpečnější je krátkodobé vydatné spálení než dlouhodobé mírné opalování. Každopádně ale hraje velkou roli váš fototyp, takže pokud jste spíše světlý typ, se světlými vlasy a modrýma očima, který se snadno spálí, musíte být na pozoru. A nezáleží na tom, jak dávno jste se spálili – naše kůže si zatraceně dobře pamatuje... Není také od věci zjistit, zda někdo v rodině podobným onemocněním už trpěl. Pak je pravděpodobnost vyšší. Kdy je ta správná chvíle ukázat své znamínko doktorovi?
Pokud pozorujete, že mění barvu, tmavne dočerna, jeho okraje se nepravidelně a asymetricky rozlézají, jsou patrné různé výběžky nebo se změny týkají reliéfu, znamínko se zvětšuje, svědí nebo mokvá, případně bezdůvodně krvácí, někdy se může vytvořit i šupinatý povlak nebo stroupky. Když se stane, že si znamínko natrhnete nebo jinak poraníte, mělo by se do 14 dnů zahojit. Jestli se tak nestane, raději se jděte poradit s lékařem. Ještě jedna důležitá rada – když vám ze znamínka vyrůstá chloupek, netrhejte jej, ale jenom opatrně zastřihněte.
Mezi lidmi ze zakořenila mylná představa, že by se znamínko nemělo za žádnou cenu vyndávat, neboť se tak zvyšuje riziko rakoviny. To je však naprostý nesmysl. Pokud je „podezřelé“ znamínko odborně vyjmuto, je spolu s ním odstraněn i dostatečně velký lem zdravé tkáně okolo, takže vlastně nedochází k zásahu do samotné névy. Ta je pak odeslána na histologické vyšetření, které podezření buď potvrdí, nebo vyvrátí. Včasný zákrok a léčba mohou naopak nebezpečí rozvoje rakoviny (a především metastáz) zabránit. I tady platí, že čím dříve se na melanom přijde, tím větší je naděje na úspěch. Nejčastěji bývají touto nemocí postihováni lidé středního a vyššího věku, ale poslední roky ukazují, že věk pacientů klesá. Pokud má nějaké podivné znamínko vaše dítě, ukažte ho lékaři a sledujte jeho vývoj, ale vyříznutí se obvykle odkládá do období puberty, protože stejně jako roste dítě, roste i jeho jizva. Dnes existují specializované poradny, kde jsou kožní projevy průběžně sledovány, měřeny a kontrolovány, aby byl případný melanom zachycen co nejdříve.
Takže žádnou paniku, ale také žádné podceňování…