Když mi můj partner poprvé řekl, že jsem cítit jako popelník, nebrala jsem jeho slova vážně, protože on sám byl silný kuřák a jako popelník jsme přece smrděli oba, tak co mi má co říkat! Než se rok sešel s rokem, můj přítel přestal kouřit a znovu mě nabádal k témuž. Chtěla jsem mu vyhovět, myslela jsem, že si řeknu a přestanu, ale nebylo to snadné, napsala nám Hanka.

Zeptali jsme se psychologa, jak se pro boj s nikotinovou závislostí vyzbrojit a jak začít. Dostali jsme následující rady:

1. S tím, že přestáváte, seznamte celé své okolí, bude vám trapné před přáteli po ohnivých protikuřáckých proklamacích začít kouřit.
2. Nechoďte zbytečně na místa, kde se kouří.
3. Skončete to naráz, nemá smysl jít cestou postupného snižování dávek a omezování cigaret až k nule – nikdy nepřestanete, budete si totiž říkat „no, ta jedna dvě denně mě nezabijí…“ Zabijí, protože u toho nikdy nezůstanete, spadnete zase do svojí dvacítky denně.
4. Vyhýbejte se nápojům, se kterými máte kouření hlavně spojeno – nepijte nějakou dobu kávu a odepřete si alkohol.
6. Dejte si cigarety, pokud je už musíte mít, někam na nepřístupné místo – když každá cesta pro ně bude spojena s vylezením na štafle, přeskládáním půlky skříně nebo jinou nepříjemnou činností, každou cigaretu si rozmyslíte. Nejlepší je ovšem cigarety vůbec nemít.
7. Peníze, které byste za cigarety utratili, hoďte do prasátka. Pokud jste silný kuřák, ve velmi brzké době si koupíte něco moc hezkého a moc drahého, protože vaše vášeň je poměrně nákladnou záležitostí. (Pokud nejste schopni spořit si do prasátka, zkuste alespoň zhruba vyčíslit, kolik peněz jste už v životě prokouřili. Někdy to stačí, zejména když zjistíte, že by to už bylo na ojetý automobil.)
8. Nenechte se zaskočit abstinenčními příznaky, které jsou opravdu nepříjemné – nespavost, stavy deprese a úzkosti, časté bolesti hlavy. Jestliže vydržíte, budou vám odměnou rána bez odporné pachuti na jazyku a s čistou hlavou.
9. Ani po několikaměsíční abstinenci není vyhráno, nesmíte si už vůbec nikdy dát někde jednu nezávaznou cigaretu – mohla by vás vrátit o všechny měsíce snažení zpátky.
10. Mějte vždy na paměti, že každé další odvykání je o mnoho těžší – poprvé je to vždycky nejlehčí, tak tu první příležitost zkuste nepromarnit.
11. Nechoďte cestou přechodu na lehčí cigarety, mají sice méně nikotinu, ale dehet, který vám dříve nebo později způsobí vážné zdravotní problémy, se vám z nich bude v plicích usazovat úplně stejně. Lehké cigarety jsou úplně stejně škodlivé jako všechny ostatní.

Tak vidíš, Hanko, stačí jenom zmobilizovat vůli a půjde to…