Zatímco většina z nás právě přemýšlí, co nového na sebe si pořídí před nadcházející zimou, světoví módní tvůrci už vědí, co se bude nosit na jaře a v létě roku 2001. Právě v těchto dnech totiž probíhají v metropolích módy v Paříži a Miláně přehlídky toho nejlepšího, co se v módním světě urodilo. A co nabízejí ženám na teplé měsíce příštího roku návrháři jako Pacco Rabanne, Valentino, Dolce & Gabanna, Donatella Versace, Yves Saint Laurent a další?
Žena, která se vyloupne ze zimních šlupek na jaře příštího roku by měla být v první řadě sexy. Krátké sukničky, velké výstřihy, holá záda, lesklé a přiléhavé materiály a svůdné bokové pásky – to byly motivy, které se v obou městech opakovaly při přehlídkách z dílny různých tvůrců.
Vyslancem sexy vzhledu byl v Paříži především Pacco Rabanne, který dal jasně najevo, že ženské tělo je něco, co by se mělo ukazovat. Velmi krátké minišaty, přiléhavé topy, průsvitné blůzy a bikiny z lesklých řetízků, hodně kovových efektů – to vše v „nositelné“ podobě, která nebývá u špičkových návrhářů viděna. Také další návrháři hledali inspiraci v lesklých materiálech, například Eric Bergere předvedl látky, které připomínaly kůži, ale byly lehčí a v létě tudíž i pohodlnější, kromě sexy triček a sukýnek však poslal na molo i manekýnky v pytlovitých kalhotách, asi aby se neřeklo. Kolekce Isabel Marantové zase připomněla nesmrtelný styl hippie, ethno a pro mnoho lidí přijatelnější rustikální vzhled. Do konce týdne se ještě v Paříži představí mimo jiné netrpělivě očekávaný návrhář Tom Ford z módního domu Gucci (mimochodem někteří novináři jeho kolekci představenou v Miláně dost ztrhali) a nehasnoucí hvězda módy Yves Saint Laurent. A co bylo k vidění na molech v Miláně? Osmdesátá léta v celém svém lesku a parádě. To, na co mnoho z nás vzpomíná trochu s odporem – kolové sukně, obepnuté leginy s různými vzory, lesklá sáčka, „netopýří“ rukávy... Tak trochu něco mezi diskotékou a šantánem. Vracejí se i zářivé barvy jako pink růžová, citronově žlutá nebo svítivě zelená. Všechno musí křičet, vyzývavosti není nikdy dost. Aspoň podle diktátorů módy jako jsou například Dolce & Gabanna, jejichž kolekce opět sklidila jedny z největších ovací.
No, uvidíme, co z toho se „chytne“ a co zůstane jen výplní stránek módních časopisů…