Premenstruační syndrom je stav, který doprovází období konce menstruačního cyklu. Některé ženy mají toto období bez potíží, ale některé pociťují bolesti hlavy, bolesti v podbřišku, cítí pnutí v prsech, bolesti zad a labilní nálady, někdy až neurotické stavy. Je to všechno individuální a bohužel, není na to žádný zaručený medikament. Na bolest doporučují odborníci analgetika, na psychické problémy zbytečně se nerozčilovat, naopak, udržovat se v psychické pohodě. Někdy pomůže i úprava stravy, cvičení a podobně.
V některých případech není vzácný jev, že žena neví o těhotenství, které skončilo s menstruačním kvrácením v termínu menstruace. Tato událost v těle ženy se neobejde bez hormonálních změn a to může působit na celkový stav a připomínat premenstruační syndrom. Toto krvácení bývá silnější než obvykle, v krvi se mohou objevit sraženiny. Proč? Protže se těhotenství z různých příčin nevyvíjelo dál normálním způsobem (např. genetické příčiny, poruchu uhnízdění oplodněného vajíčka, virová infekce matky…) a bylo ukončeno přirozeným způsobem dříve, aniž by došlo k opoždění menstruačního cyklu. Nestává se to ale často, je to pouze jedna z možných příčin hormonálních změn v organismu.
Pokud je menstruace velmi silná nebo neobvykle bolestivá, dlouho trvající, měla by žena vždy navštívit gynekologa.
Téma bylo zpracováno ve spolupráci s se šéfoperatérem a vedoucím lékařem oddělení konzervativní gynekologie a onkologické gynekologie Vinohradské nemocnice v Praze MUDr. Vladimírem Folaufem (působí též v Lékařském domě v Praze 7).