V našem auditoriu na téma „kontaktní čočky“ jsme vás vyzvaly, abyste se ptaly na všechno, co vás kolem čoček zajímá. Vaše otázky jsme pak položily MUDr. Pavlovi Rezkovi, prezidentovi České kontaktologické společnosti. Zde jsou odpovědi:

Kolik stojí barevné čočky?
MUDr. Rezek: Cena barevných čoček záleží na tom, zda chcete čočky pro změnu odstínu barvy očí nebo pro změnu barvy (tzv. krycí čočky), a dále zda chcete čočky konvenční (tzn. na jeden rok) nebo čočky na výměnu po měsíci. Ceny se pohybují od cca 3.500 až do 6.000 korun za pár.

Moje sestra nosila před lety "staré" typy čoček, ty tvrdší a méně propustné, a časem se její oči staly tak citlivé, že se musela napořád vrátit k brýlím. Teď o čočkách zase uvažuje, ale bojí se, že je její oči nepřijmou a dopadne to zase jako dřív. Je její obava oprávněná?
MUDr. Rezek: Pravděpodobně jsou tyto obavy liché. Dnes je možno prakticky pro každého najít vhodnou čočku. Pečlivé vyšetření je však nutné.

Může mým očím ublížit, když usnu v čočkách, které na to nejsou určené. Třeba při dlouhé cestě autobusem do zahraničí se nedokážu ubránit spánku, a tak raději čočky nenosím. Můžu? Nebo kdybych doma zapomněla pouzdro a brýle a pak někde potřebovala "nouzově" přespat v čočkách, nemůžu tím očím uškodit?
MUDr. Rezek: Pro takové případy je vhodné používat co možná nejkavlitnější čočky s vysokou propustností, které jsou určeny i pro tzv. flexibilní nošení, což znamená, že se čočky výjimečně mohou ponechat na oku i přes noc.

Jak "odcitlivět" oči?
MUDr. Rezek: Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože z ní nevyplývá co znamenají “citlivé oči”. Pokud se citlivost týká špatného nasazování a potíží při manipulaci s čočkou, pak pomůže trénink. Pokud se citlivost týká stavů po nasazení čočky nebo pocitu pálení, pak je nutno stav řádně vyšetřit a léčit.

Ráda bych věděla, jestli můžu s čočkami plavat v moři. Bojím se, aby jim slaná voda neuškodila, ale taky aby mi nevypadly z oka a neuplavaly. Přece jen nejsou zadarmo…
MUDr. Rezek: Vaše obavy jsou oprávněné, pro takové případy jsou nejvýhodnější jednodenní čočky, které denně vyměníte. Používate-li však čočky pro delší výměnu, je nutno zvolit buď pro plavání v moři jiný pár určený jen do vody (a odpoledne si vzít jiný) nebo zvýšit péči o čočky. Je nutno však vždy počítat se snížením životnosti čoček požívaných delší dobu u moře (nejen vliv slané vody, ale i jemný písek, nižší hygiena atd.).

Budou se někdy vyrábět čočky jako černé sluneční brýle? Jestli ano, jak budou vypadat?
MUDr. Rezek: Všechny renomované firmy již automatcky všechny nové modely čoček vyrábějí s UV filtry. Tmavé čočky, tzv. sluneční, nejsou žádnou novinkou, ale vzhledem k nepříliš dobrému kosmetickému efektu nejsou běžně rozšířeny. Je však možno je objednat.

Chtěla bych nosit čočky. Problém je v tom, že mám tak citlivé oči, že když si je nasadím, mám za deset minut oči jako rajče - napuchlé a červené. Nosila jsem je před deseti lety a asi jsem si vypěstovala alergii... Teď jsem zkoušela všechno možné (i znecitlivující kapičky do očí) a nic. Jak se dá zlikvidovat permanentní podráždění očí? A hlavně mi neříkejte, ať se odstěhuju z Prahy a přestanu pracovat s počítačem.
MUDr. Rezek: Váš problém nelze vyřešit jenoduchou odpovědí, ale musíte být řádně vyšetřena a léčena. Pak je možno uvažovat o nějakých čočkách. Nutno však upozornit, že chronické záněty s pocity, které popisujete, se léčí velmi obtížně a léčba je zdlouhavá.

Dávají v některých optikách zkušební páry čoček zdarma?
MUDr. Rezek: Firmy, které dodávají kontaktní čočky, nabízejí začínajícím uživatelům kontaktních čoček zkušební pár zdarma. Toto se týká pouze kontaktních čoček pro tzv. plánovanou výměnu (čočky nosíte např. 14 dní nebo měsíc, pak je vyhodíte a nosíte pár nový). Neplatí samozřejmě pro konvenční kontaktní čočky, které se mění jednou za rok. Za zkušební pár čoček neplatíte, ale musíte uhradit aplikátorovi poplatek za vyšetření a aplikaci (cca 500,- Kč).

Chtěla bych se zeptat - mohou nosit čočky děti?
MUDr. Rezek: Věk nositelů kontaktních čoček není omezen ani směrem dolů, ani nahoru. V případě nutnosti používají kontaktní čočky již kojenci.