Taky pořád nakupujete nové a nové oblečení, ale stejně nakonec ráno stojíte před plnou skříní (a k posměchu svého partnera) naprosto bezradně krčíte rameny a pláčete: „Já nemám co na sebe!“ ?
Přestaňte nakupovat impulsivně. Nepořizujte si oděvy podle toho, že jsou o 50 % procent zlevněné, ale podle toho, že se vám opravdu líbí, sluší vám a hodí se k jiným částem vaší garderóby. Je to strašlivě těžké udržet se v době různých slev a výprodejů, ale radost z výhodné koupě bývá často vystřídána zklamáním z nekompatibilnosti šatníku.
Máme pro vás několik rad:
Prvním krokem ke spokojenosti s obsahem vaší šatní skříně je „generální úklid“. Mělo by to tak trochu připomínat vymítání Augiášova chléva. Prostě úplně všechno (ano úplně všechno) vyházejte ven a dejte se do třídění. Pravděpodobně zjistíte, že víc než polovinu věcí jste na sobě neměla alespoň rok. K některým máte třeba i citový vztah, ale upřímně: Vezmete je ještě někdy na sebe? Jistě najděte věci, o kterých jste přesvědčená, že vám nesluší nebo prostě nesedí (třeba už dávno nenosíte volné svetry, mrkváče nebo kostkované košile). Celou tuhle hromadu šatstva dejte na chudé nebo ji pošlete chudé sestřence.
To, co zbylo, bude teď tvořit základ vašeho budoucího dokonalého šatníku. Nefňukejte, že nemáte peníze a že si to nemůžete dovolit. Pro krásu je třeba trpět:-) Při bližším ohledání zjistíte, že můžete směle určit tři barvy, které ve vašem oblečení převládají (velmi pravděpodobně tam bude bílá, černá, modrá, khaki nebo hnědá). Taky si konečně ujasníte, jaký typ oděvů je vám blízký a jakým materiálům dáváte přednost. Od této chvíle budete nakupovat pouze takové kousky, které se k vašemu „gruntu“ hodí barvou, stylem i tkaninou. Podívejte se do peněženky, omrkněte svoje i manželovo (přítelovo) konto a udělejte si předběžný rozpočet, kolik můžete v budoucích měsících na oblečení obětovat. Pak si napište seznam oděvních součástí, které nutně potřebujete (sako, rozpínací svetr, teplejší kalhoty, halenku…), a aspoň jednu hodinu týdně se věnujte nakupování (on-line nebo naživo). Dejte však pozor na následující: Nevšímejte si výstřelků, nakupujte nadčasové věci, které nějaký ten rok „vydrží“. Žádný strach, aktuálnost dodáte svému vzhledu pomocí doplňků, bot a kabelek. Nekupujte si nic, co vám není úplně skvěle a neladí to s vaší garderóbou – i kdyby to byla cenová bomba. Pořádně si rozmyslete, než koupíte něco vzorovaného (po čase vás může dříve úžasný vzor nejen nudit, ale dokonce rozčilovat).
Ještě jedna rada na závěr: Nemusíte mít to úplně nej nej nejlepší, když vezmete v úvahu, že se na tom podepíšou moli, káva, děti a domácí mazlíčci. A pokud by koupě nového kabátu měla znamenat, že nebudete mít na telefon nebo činži, tak vemte rozum do hrsti a zkuste to ještě nějakou chvíli vydržet v tom loňském modelu…