Zeptali jsme se gynekologa MUDr. Vladimíra Folaufa na téma infekcí spojených s gynekologickými obtížemi po koupání v bazénech a v přírodních koupalištích.
Ženy často trpí záněty poševní sliznice, které se projevují nepříjemným svědivým až bolestivým pocitem a výtokem poševního sekretu. Zánět může být nejrůznějšího původu. Vždy je způsoben mikroorganismy, které do pochvy za normálních okolností nepatří. Žena onemocní, pokud je infekce masivní a přirozené kyselé prostředí v pochvě jí nezabrání v propuknutí nebo je žena oslabená, a tím náchylnější k propuknutím infekcí. Bazény určené pro veřejnost jsou vhodným prostředí jako zdroj gynekologických infekcí a to zejména plísní – mykóz. Voda se sice chlóruje, ale za celý den, pokud se ve vodě bude koupat neléčená žena, se choroboplodné zárodky v teplé vodě pomnoží. Plísňovou infekci poznáte téměř okamžitě – svědění a bělavý výtok. Pokud máte podezření na mykotický výtok, musíte co nejrychleji navštívit lékaře. Tělo si totiž od plísně nedokáže pomoci samo. Když se neléčí a tělo se tváří že je zdrávo, může to být jen zdání, protože neléčená plíseň v pochvě se stává chronickou a znepříjemňuje pohlavní život. Pokud se léčíte na gynekologii s mykózou, musí se vždy léčit i váš partner, a to i pokud nemá sám nějaké potíže. Pokud se partner neléčí, můžete za několik dní po své léčbě zjistit, že máte opět stejné potíže jako dřív, neboť sexuálním stykem se může žena opět infikovat od svého partnera ( či naopak)
Jak na tyto infekce vyzrát? Odpověď je jednoduchá – pokud se jdete koupat do bazénu, použijte před koupelí tampón, který vás ochrání. Není třeba pokládat bazény za prostředí plné plísní a trápit se obavami, že po každém koupání v nich onemocníte. Je tu jen zvýšené riziko nákazy. Oproti bazénům jsou přírodní rybníky a řeky méně nebezpečné díky větší vodní ploše a pohybu vody. Plísně a jiné mikroorganismyjsou všude kolem nás. Neexistuje sterilní prostředí. Tělo má proto mnoho obraných mechanismů, jak se s nimi vypořádat. My mu můžeme jen pomoci…
Článek byl zpracován s gynekologem MUDr. Vladimírem Folaufem, který působí ve Vinohradské nemocnici a v Lékařském domě Praha 7, Janovského 47.