Zdaleka ne každý člověk má to štěstí, že vidí perfektně. Mnoho z nás se musí spokojit s neostrým viděním, které je třeba korigovat pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. V posledních letech se také stále více lidí rozhoduje pro radikální řešení – laserovou operaci. Každá z těchto cest k lepšímu vidění má svá úskalí. Brýle bývají těžké, na nose tlačí a v dešti nebo sněhové vánici postrádají stěrače. Operativní zásah do zdravé tkáně také není všem pacientům po chuti. Mnohem jednodušším, pohodlnějším a většinou i levnějším způsobem, jak si pořídit lepší pohled na svět, je aplikace kontaktních čoček.
Na rozdíl od průkopnických modelů, dnešní čočky dokážou splnit (skoro) každé vaše přání. Můžete je nosit nejen ve dne, ale i v noci, změnit si jejich pomocí barvu očí a dokonce je třeba několik týdnů nesundat z oka. Jak se v čočkách vyznat? Existují kontaktní čočky měkké a tvrdé. Mezi měkkými kontaktními čočkami najdeme čočky konvenční (doba použití cca 1 rok), čočky pro plánovanou výměnu (14 dní až 1 měsíc) a jednorázové čočky (1 den). Všechny tyto druhy jsou určeny pro denní nošení, tzn. ráno je nasadíte a na noc sundáte, vyčistíte a vydezinfikujete (kromě jednodenních, které rovnou vyhodíte).
Revoluci do oblasti kontaktních čoček i do života jejich nositelů a nositelek přinesly v nedávné době kontaktní čočky pro kontinuální (nepřetržité) nošení po dobu 1 měsíce! U těchto čoček odpadá mnohdy nepříjemná a často zanedbávaná péče. Prostě si je nasadíte a pak měsíc chodíte do práce, sportujete, spíte, tančíte… a to všechno s čočkami na očích. Tyto čočky byly uvedeny na trh firmou CIBA Vision pod značkou Focus Night&Day.
Pro mnoho lidí je velmi důležitým aspektem při výběru čoček jejich cena.www.cocky.cz - klikněte pro návštěvu stránek Při porovnávání cen jednotlivých druhů je asi nejvhodnější přepočet na jeden den nošení. Nejlacinější variantou jsou určitě kontaktní čočky české výroby (cca 3 Kč/den), mají však nízkou propustnost pro kyslík. Dále jsou to dovozové konvenční kontaktní čočky (10-12,- Kč/den), měsíční výměnné čočky (12-13,- Kč),14-ti denní výměnné čočky (17-18,- Kč/den) a jednodenní čočky – Focus DAILIES (56-57,- Kč/den). Ke všem druhům (kromě jednodenních) je třeba připočíst cenu za dezinfekční roztoky (cca 4,- Kč/den).
Už při rozhodování o tom, jaké čočky si pořídíte, byste měli uvažovat o tom, zda je chcete nosit denně, nebo jestli počítáte s jejich nošením například jednou týdně na tenis nebo do tanečních. V takovém případě se pak vyplatí spíše čočky jednorázové, zatímco zapřísáhlí nosiči čoček ocení snadnou údržbu a pohodlné nošení čoček na měsíc nebo na 14 dní. Ale i ty na den i noc stojí určitě za pokus!
Ještě je tu jedna šance pro parádníky. Ať už máte slabý zrak, nebo chcete jen zaujmout své okolí změnou image, můžete si pořídit čočky zabarvené – a to buď takové, které jen mírně pozmění odstín vašeho oka, nebo čočky krycí (barevné, vzorované, kočičí…), s nimiž se proměníte v docela nového člověka.
Pokud se chcete dozvědět o kontaktních čočkách více, navštivte www.cocky.cz, kde najdete vše, co potřebujete o čočkách vědět.