Léto pomalu končí i podle meteorologů. A my jsme zase – i přes varování lékařů – vystavovaly po dlouhé týdny své tváře a těla slunečním paprskům. Abychom byly krásné, říkaly jsme si. Jenže ono to někdy může být i naopak. Často se naše snaha nejen míjí účinkem, my si dokonce i škodíme. Obecně platí, že nadměrné slunění (a to nejen na „pravém slunci“, ale i v soláriu) urychluje stárnutí naší pokožky. Jedním z důkazů jsou i pigmentové skvrny, které nám pak dělají starosti a s jejichž „maskováním“ se nakonec zbytečně mordujeme.
Jak vlastně k takovým skvrnám přijdeme a co se s nimi dá dělat? Tak jsme se zeptali MUDr. O. Šedy, který se ve své ordinaci v Blanické ul. 25 v Praze 2 věnuje nejen „obyčejné“, ale i estetické dermatologii. Pan doktor nám vysvětlil, že můžeme mluvit o dvou hlavních důvodech, proč se na naší pleti pigmentové skvrny objevují.
Jedním z nich je přirozené stárnutí pokožky, které je (jak už jsme říkali) urychlováno působením slunečního záření. Pro léčbu tohoto typu skvrn je třeba zvolit radikálnější metodu, jako je povrchové zmrazení nebo koagulace, další možností je laser nebo chirurgický zákrok. V některých případech se může pigmentová skvrna změnit v tzv. stařeckou bradavici, neboli hnědé čočkovité ložisko s hrubým až drolivým povrchem. Není-li příliš velká, lze ji snadno odstranit malým chirurgickým zákrokem nebo hlubokým zmrazením.
Ke tvorbě pigmentových skvrn na obličeji dochází u žen prakticky všeho věku také při užívání hormonální antikoncepce a v období těhotenství. Také tady působí slunce jako negativní faktor a na to bychom měly myslet už dřív, než svou pleť vystavíme jeho paprskům. Ochranné krémy s vysokým faktorem jsou naprostou nezbytností, k sehnání jsou dokonce i takové, jež mají faktor 60. Výhoda tohoto typu pigmentových skvrn je, že přes zimu mizí, ale neradujte se předčasně. Na horách, pokud se nebudete dostatečně chránit, o sobě zase dají vědět. Opravdu poctivá prevence je také považována za nejlepší „léčbu“. V případě, že už jsou skvrny na světě, můžete je retušovat za pomoci speciálních zesvětlujících krémů.