Tolik byste chtěla mít krásnou a čistou pleť a přitom vám každý den zkazí náladu nějaký ten uhřík, obličej se leskne jako zrcadlo a ještě při bližším ohledání spatřujete v zrcadle rozšířené a ucpané póry? Máme pro vás několik kosmetických triků. Možná vás bude zajímat, že mastnou a uhrovitou pleť mají na svědomí hormony, konkrétně mužský hormon testosteron, který se od puberty vyskytuje i v ženském organismu. S tím nic nenaděláte a tak se alespoň spolu s naší kosmetickou poradkyní Karin Trudákovou podívejme na to, jak „škody“ co nejvíce zmírnit:
Zásada číslo 1 – Nepoužívejte kosmetické přípravky obsahující alkohol! Je sice pravda, že vaši pleť vysušuje, ale to neznamená, že pak bude čistější. Naopak, mazové žlázy se budou ještě víc snažit.
Zásada číslo 2 – Nepodceňujte čištění pleti! Tuk, který se na ní přes den nashromáždí, je totiž ideální živnou půdou pro bakterie, jež mohou vyvolávat záněty a pupínky. Pro večerní čištění používejte přípravky rozpustné ve vodě, jako jsou mycí gely a emulze, na závěr ještě můžete použít pleťovou vodu bez alkoholu obohacenou o klidnící látky. Tip: Každé ráno pleť znova vyčistěte!
Zásada číslo 3 – Vymačkávejte, ale opatrně! Vyhraďte si pro tuto proceduru jeden den v týdnu, neprovádějte ji denně. Pozor: pro tento zákrok jsou vhodné pouze „zralé“ pupínky. Ty, které jen bolí a jsou mírně vyboulené, nechte raději na kosmetičce. Před začátkem „akce“ nejdříve pleť důkladně odličte a očistěte. Ideální příležitostí je čas po koupeli nebo sprše, protože v tu dobu je pleť prokrvená a vláčná. Na pupínky nejděte holýma rukama, abyste do ranky nezanesli infekci, nýbrž si prsty omotejte kosmetickým papírkem nebo ubrouskem. Pak kůži kolem pupínku lehce napněte a špuntík vysuňte jemným tlakem zezdola. Pokud to nejde, raději nechte uhřík být, případně jej svěřte odborným rukám. Nakonec ještě místo zákroku ošetřete pleťovou vodou, tentokrát výjimečně s alkoholem (pro desinfekci).
Jestli chcete do své krásy investovat trochu více času a peněz, tak vyzkoušejte speciální „gumovací“ peeling Gommage, který z vaší tváře jemně odstraní zrohovatělou pokožku. Pro snížení lesku tváře je dobré použít čisticí masku se zeleným jílem, mořským bahnem nebo bahnitými výtažky z Mrtvého moře. Pro denní líčení je možné použít jemný krém (tzv. fluid) bez obsahu tuku, který je sice trochu dražší, ale zato neucpává póry. Pro matnější vzhled pak naneste lehký pudr (k dostání jsou i pudry s antibakteriálními účinky).