Pan doktor Daneš působí dojmem klidného a nenápadného člověka, ale ve své lékařské praxi už jistě zažil nejednu pernou chvilku. Říká o sobě, že kromě práce má takové normální koníčky. Miluje auta, je vášnivým řidičem a taky rád houbaří. Je mu 42 let a pracuje v Sexuologickém ústavu na Karlově náměstí v Praze, kde už dvanáct let pomáhá lidem řešit jejich „choulostivé“ problémy. S jeho radami se můžete setkávat i na stránkách různých časopisů.


Kdyby se mělo usuzovat podle toho, které pohlaví je více zastoupeno v čekárnách sexuologických ambulancí, tak by to znamenalo, že muži mají čtyřnásobně víc problémů se sexem než ženy. MUDr. Daneš nám k tomu řekl, že poměr mezi pacienty a pacientkami v jeho sexuologické praxi je zhruba 80:20! Přitom podle odborných studií jsou si – alespoň co se postelových potíží - muži i ženy rovni. Statistiky hovoří o čísle kolem 15% populace.


Že by se chlapi tolik nestyděli? Ale stydí. Dokonce hodně. Prvních pět minut v ordinaci se prý všelijak ošívají, ale pak se vždycky rozpovídají. Konečně se můžou někomu svěřit. Na rozdíl od většiny žen, které si o sexu klidně povídají nad kafem, muži se kamarádům se svými sexuálními prohrami neradi svěřují. Ješitnost je (spolu s problémy v partnerském soužití) taky jedním z hlavních hnacích motorů jejich návštěvy odborníka. Navíc, pokud třeba žena nemá orgasmus, je to sice nezáviděníhodná situace, ale samotný pohlavní styk přece jen nevylučuje. Zato jestli chlapovi, jak se říká, nestojí, tak má se sexem utrum.


Pokud se týká věku, zaznamenávají sexuologové dvě hlavní „vlny“. Tu první tvoří mladí mužové kolem dvaceti, jejichž problémy bývají dost často psychického rázu. Nemají žádné zkušenosti, bojí se selhání, jsou vystresovaní a pak není divu, že se to nepovede… Druhou, početnější skupinu tvoří muži po padesátce, jejichž potíže jsou spíše „organického“ charakteru, protože je sužují různé choroby jako arterioskleróza nebo diabetes. Přicházejí ale i pánové skutečně v letech. Výjimkou nejsou ani pacienti, kteří přijdou poprvé v 75! Jsou to třeba vdovci, kteří si deset let nic neužili a teď si našli mladší ženu, která má do sexu chuť.


S čím nejčastěji chodíme do sexuologické ambulance? Muže pochopitelně trápí nejvíc poruchy erekce nebo předčasná ejakulace. Ženy mívají potíže s orgasmem, další častou poruchou je vaginismus (neboli reflexní sevření pochvy, které může být následkem nepřiměřeného strachu z bolesti při styku u mladých a nezkušených dívek, ale také důsledkem nějakého nepříjemného prožitku či dokonce znásilnění).
Jít do nevěstince, či nejít? To je otázka! Aby si toto své rozhodování „posvětili“, chodí si prý někteří muži pro požehnání i za doktorem Danešem. On podle svých slov není v zásadě proti, ale z praxe ví, že pokud pacient selhává doma, tak s lehkou děvou selže taky. Muži mají prý totiž v bordelu (ničím neodůvodněný) pocit, že musí podat supervýkon. Přitom prostitutce je to zpravidla šumafuk a víc než mužovo přirození ji zajímá jeho peněženka:-)


Máte problémy v posteli? Nevíte si rady se svým partnerem, který to chce pořád? Nebo naopak nemá zájem? Neměla jste nikdy orgasmus? Máte doma fetišistu? Chcete znát odpověď na nějaký jiný sexuální problém, který vás trápí? Nestyďte se a zeptejte se třeba hned teď! Ve středu v poledne bude na vaše otázky odpovídat MUDr. Luděk Daneš ze Sexuologického ústavu v Praze jako další host on-line rozhovoru, který pro vás připravují Žena-in.cz a Novinky.cz.