Jsou to (bohužel) jenom legendy. Nejčastěji vycházejí tyto pověry z podobnosti tradičních potravin se sexuálními orgány (fíky, vejce) a předpokládá se, že tato podobnost není čistě náhodná a že tedy tato jídla mohou zlepšit funkci těch orgánů, kterým jsou podobná.
Ale i velká znalkyně afrodisiak Isabelle Allende ve své knize Aphrodite žertuje, že když zkoušela svá jídla na přátelích a dobrovolnících, fungovala dokonale, ovšem pokud lidé věděli, že jim nabídla právě jídla s takovými účinky. Byli by se láskou "snědli" už před večeří... Pokud však nevěděli, o co jde, byl účinek mnohem "slabší"... Vědci popírají i oblíbenou teorii o tom, že kořeněná jídla mohou zvýšit potenci tím, že vám rozproudí krev a tlačí ji tam, kde je třeba.

Ale jedna výjimka by tu přece byla. Ústřice všeobecně považované za vynikající afrodisiakum splňují vše, i vědecká kritéria. Obsahují totiž vysoké procento zinku. Celá řada studií prokázala, že nedostatek zinku snižuje jak mužskou, tak ženskou plodnost. Hraje významnou roli při produkci testosteronu a tvorbě semene u mužů. Ovlivňuje ovulaci a plodnost i u žen.
To ovšem neznamená, že máte spořádat talíř ústřic při každém jídle. Doporučovaná denní dávka zinku, která by "rozhýbala" váš reprodukční systém, je pouze 15 mg zinku denně. Nic se nemá přehánět. Přehnané superdávky vitamínů a minerálů v tabletách (jak to v Americe často bývá) mohou naopak snížit vaši plodnost.

A ještě jedna zajímavá výjimka – káva. Některé studie skutečně prokázaly, že pití kávy před milostnou nocí může aktivizovat mužské spermie. Jak asi víte, "pomalé" spermie jsou nejčastější příčinou neplodnosti mužů. Také káva by mohla pomoci. Pokud to ovšem zase přeženete a budete se udržovat kávou "ve formě" po několik bezesných nocí, můžete si způsobit jiné potíže.

V zásadě platí o stravování pro ty, kdo chtějí otěhotnět, ale i pro ty, kdo chtějí zplodit dítě, jíst zdravě. Tzn. různorodou lehkou stravu spíš než nějaká specifická "zázračná" jídla. U žen platí, že oba extrémy: neustálé nizkokalorické diety a i opak - obezita - mohou omezit ovulaci, způsobit vynechávání menstruace atd. Špatná, chudá výživa snižuje i plodnost u mužů.

Věra Souradová, Kalifornie