Nenechte si dovolenou pokazit. Pokud bude vaše příruční lékárnička obsahovat základní léky, můžete případné obtíže rychle zvládnout. I tak nezapomínejte na prevenci. Dětský organismus je náchylnější na přehřátí, žaludeční a střevní potíže, virózy a alergie.

Teplota
Nejčastějším problémem bývá zvýšená teplota. Může signalizovat typická letní onemocnění z přehřátí, jako je úžeh nebo úpal, průjmy, nachlazení. Pokud vystoupí ke 40°C, je nutné vyhledat lékařské ošetření. Měli byste mít proto s sebou klasické medikamenty na snížení teploty jako Paralen, Panadol nebo Panadol Baby určený těm nejmenším. Způsob užívání je uveden na příbalovém letáku. Pro děti je nevhodný Acylpirin, který může vyvolat alergickou reakci. Zvlášť neodbytnou horečku můžeme srazit i studeným zábalem celého těla (zabalení do mokrého studeného ručníku nebo do prostěradla) nebo ve vlažné koupeli (teplota vody by měla být o dva stupně nižší než teplota těla nemocného). Při teplotě je nutné dbát na častý přísun tekutin! Obzvláště při horečce je nebezpečné, pokud nemocný málo pije.

Průjem
Průjem může způsobit mnoho věcí, ale v letním období jsou nejčastějším důvodem zkažené potraviny. Mnoho potravin se v horkých dnech velice rychle zkazí a pokud je sníme, můžou způsobit tzv. "běhavku". Jedete-li do teplých krajů, nepodceňujte toto riziko. Pokud průjem trvá déle než čtyři dny, měl by lékař zjistit, jestli se nejedná o závažnější onemocnění jako je např. salmonelóza. V lékárně jsou běžně dostupné léky na střevní potíže, které rychle účinkují - Endiaron, Imodium ( je sice dražší, ale vysoce účinné), Carbosorb („černé uhlí“). Velmi vhodným pomocníkem při průjmech je Lactobacillus acidophillus. Jsou to bakterie, které se nacházejí ve zdravé střevní flóře. Pokud průjmem trpí nejmenší děti a potíže trvají déle než dva dny, stolice má nazelenalou barvu a dítě má i teplotu, urychleně vyhledejte lékaře, protože může jít o nebezpečný stav dehydratace. Kojencům může hrozit odvodnění těla a to pro ně znamená životu nebezpečné riziko! Pokud budete na cestách někde daleko od lékařské stanice, na nic nečekejte a hned vyhledejte nejbližší ošetřovnu!

Zvracení
Důsledkem konzumace špatných potravin může být vedle průjmu také zvracení. Jestliže trvá déle než šest hodin, zvláště u malých dětí do tří let hrozí nebezpečí dehydratace organismu. Je nutné ihned vyhledat lékaře a snažit se dítě přinutit aspoň po douškách pít studené tekutiny. Někteří lékaři doporučují pít po lžičkách ledovou vyvětralou (bez bublinek) Coca Colu pro zklidnění zvracivého žaludku. Když nemocný přestane zvracet, je dobré jíst lehká jídla. V lékárničce by neměl chybět Theadril v tabletách nebo v čípkách.
Podobným problémem je zvracení v autě nebo v autobuse. Nevolnosti můžeme předejít podáním Nokinalu (dříve Kinedril) podle návodu.

Alergie
V poslední době stoupá počet lidí, kteří trpí alergií na různá bodnutí hmyzem. V létě je navíc jed včel a vos mnohem silnější než obvykle, a tak i ti, kteří tuto alergii nikdy nepocítili, mohou mít s bodnutím problém. Nemluvě o malých dětech. Postižená místa někdy mnohonásobně otečou a zčervenají. To provází svědění nebo bolest. Proto raději mějte s sebou léky, které zmírňují alergickou reakci jako Dithiaden, Fenistil gel. Pokud místo otoku rychle postupuje, nebo dochází k problémům s dýcháním, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Spálení
Málokdy odhadneme míru slunečního záření při opalování nebo při pohybu na slunci a může se snadno stát, že se pokožka spálí. Navíc je každý jinak citlivý na sluneční paprsky. I když kůži namažete ochranným krémem, může se spálit. Pokožka je potom rudá a na dotyk horká, někdy dokonce zpuchýřuje. Postižený může mít pocity chladu až zimnice. Stavy spálení zná snad každý. Je dobré mít po ruce Panthenol spray a ošetřit jím postiženou kůži. Při extrémních spáleninách hrozí nebezpečí vytvoření velkých puchýřů. Ty, pokud prasknou, mohou odhalit nechráněnou "živou" tkáň, která, zejména u větších ploch, nutně vyžaduje chirurgický zákrok.

Klíště
Klíště je nebezpečný tvor, který v některých případech roznáší onemocnění klíšťové encefalitidy nebo lymské borreliózy. Proti „klíšťovce“ se můžeme nechat včas očkovat, ale proti borrelióze žádné očkování neexistuje. Pokud se vám klíště přisaje, je dobré si zapamatovat datum, pečlivě je odstranit a sledovat místo kousnutí. Pokud se zde vytvoří větší rudá skvrna, mohlo být klíště infikované a lékař vyšetřením zjistí, jestli je nutné nasadit antibiotika.
Pokud odstraňujete klíště z pokožky, je podle lékařů dobré pro jeho zakapání použít olej z australského čajovníku - Tea Tree Oil, který působí zároveň jako desinfekce, nebo obyčejné mýdlo.

Reklama