Vstupujeme do Evropy a naše země se dnes, bohužel, již řadí k evropským zemím s klesající porodností. Neplodnost manželských párů se u nás stává celospolečenským problémem. Podle odborníků je neplodnost jednoho z partnerů klasifikovaná jako nemoc. Dnes je tímto problémem zasažen každý desátý pár. Bylo zjištěno, že se na neplodnosti podílí žena v 50 %, muž ve 40 % a 10 % případů nebyla zjištěna žádná příčina. Přibližně u 20 % párů je porucha společná. Příčiny neplodnosti jsou různé.


Příčiny neplodnosti u žen:
Nedochází k pohlavnímu styku
Vajíčko nedozrává
Spermie nemohou proniknout k vajíčku (díky protilátkám proti spermiím, uzávěr vejcovodu)
Vajíčko není v pořádku a spermie ho nedokáží oplodnit
Žena má málo hormonů nezbytných pro zahnízdění vajíčka
Děložní sliznice nedokáže vajíčko přijmout


Příčiny neplodnosti u mužů:
Muž trpí impotencí – nemožnosti pohlavního styku
Nedochází k ejakulaci
Poruchy transportu semene
Poruchy tvorby semene (počet, tvar, pohyblivost spermií)
Spermie se tvoří, ale nedokáží vajíčko oplodnit


Díky asistované reprodukci – oplodnění vajíčka mimo tělo ženy - se dá tento problém u některých párů vyřešit. Je to nejrozšířenější metoda umělého oplodnění.


Jak se dělá dítě ze zkumavky?
1) Po důkladném vyšetření obou budoucích rodičů lékaři vyvolají u matky kontrolovanou stimulaci vaječníků – je třeba, aby vaječníky vyprodukovaly více kvalitních vajíček najednou, ne jen jedno. Tento proces nastává v těle matky po podávání speciálních horomálních látek. Kotrolovaná proto, aby vajíčka v těle nedozrála moc brzy, než dojde k jejich odběru a aby předčasně neodešla z těla přirozenou cestou. Ke kontrole se používají další hormonální přípravky.


2) Načasování odběru vajíček. V době, kdy jsou vajíčka ve vhodném stádiu zralosti, se uměle navodí jejich dozrání. Tento krok se provádí injekcí dalšího léku a musí být přesně načasován, aby mohla být vajíčka včas odebraná.


3)Vlastní odběr vajíček. Jedná se o nebolestivý výkon, odebírá se několik vajíček najednou.


4) Mimotělní oplodnění v laboratoři. Ve speciální laboratoři za použití velmi jemných technik se provede oplodnění, přidáním předem odebraných spermií do vajíčka. Vzniklá embrya se připravují na přenos zpět do dělohy.


5) Přenos embryí do dělohy ženy. Oplodněná kvalitní vajíčka se přenesou do dělohy, většinou tři. Přenáší se jich více, aby byla vyšší pravděpodobnost úspěšného oplodnění. Jistě, je tu riziko vícečetných těhotenství.


Vždy se jedná o velmi komplikovaný a choulostivý proces, ale statistiky takto narozených dětí hovoří o úspěchu této metody. Pokud je první pokus neúspěšný, může se opakovat. Tři umělá oplodnění hradí zdravotní pojišťovna, další si musí manželé hradit sami.