Během zimy pokožka bledne, mnohým z nás připadá že má „sejratou barvu“, a tak pro její „zdravější“ barvu navštěvujeme solária. Kolegové v práci sice pochvalně uznají, že vypadáme jako od moře, ale při delších a dluhodobějších návštěvách umělého slunce najednou před zrcadlem zjistíme, že těch vrásek kolem očí už není jen pár a kůže už není tak elastická, jak bývala. Pokud je vám víc jak třicet, je to znát dvojnásob.
To samé platí i pro slunění pod skutečným sluncem, které nám poslední dobou svítí jak v rovníkové Africe.


UV záření způsobuje stárnutí kůže, snižuje její elasticitu, narušuje strukturu drobných kapilár v povrchových vrsvách kůže a navíc může způsobit nepravidelnou pigmentaci. Největší riziko opalování je v možnosti tvorby kožních nádorů.
Stárnutí kůže se projevuje hlavně nadměrnou tvorbou vrásek. Pokud se chcete opalovat, můžete částečně předejít stárnutí ochranou před slunečními paprsky a dodržováním pitného režimu. Použitím správných opalovacích krémů s vysokým faktorem ochráníte kůži, ale musí být stále namazaná! Když už vystavujete tělo slunci, neopalujte se mezi 11 až 15 hodinou.


Pihy a znaménka
Některým lidem po sluníčku vyskáče na obličeji množství pih, které mizí s normálním blednutím opálení. Následkem působení slunečních paprsků se ale mohou na pokožce vytvořit pigmentové névy, tzv. mateřská znaménka. Ty mohou být nebezpečné, zvlášť tehdy, pokud začnou měnit barvu nebo tvar. Věnujte jim pozornost a navštivte kožního lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Většinou se tyto „zlobivé“ skvrny odstraňují. Kožních nádorů existuje několik druhů, a ne vždy se musí jednat o rakovinný útvar. Pokud je nádor zhoubný, včasným zásahem se dá nemoc vyřešit.


Chraňte oči!
Správné sluneční brýle s UV filtrem udělají velikou službu pro naše oči. Při dlohodobém vystavování očí UV záření dochází k vážným poškozením.


Co pomáhá na spálenou pokožku?
1) Chladit spálená místa. Klidně přikládejte ledové obklady.
2) Pokud se sprchujete, raději vlažnou vodou, studená by mohla
vyvolat šok!
3) Pokožce se uleví působením Panthenolu ve spreji.
4)Pokud nemáte po ruce Panthenol, použijte např. slupky ze salátové okurky, bílý jogurt, slupky z melounu.