Je to jako se vším… Pomáhá i škodí. S mírou přijímané sluneční paprsky dodávají našemu tělu vitamín D, který rozhodně potřebujeme, prohřívá nás, dodává nám dobrou náladu a také zdravě vyhlížející nahnědlou barvu, která je pořád in. Jenže přemíra slunění může mít za následek nejenom ošklivé předčasné stárnutí pleti vlivem jejího většího vysušení, ztráty elasticity a tvoření vrásek, ale také na kůži vyvolává nevratné (a někdy i životu nebezpečné) změny vedoucí stále častěji i ke vzniku kožních nádorů.


Z čeho se vlastně skládá sluneční záření? Z infračerveného záření, které hřeje, a ultrafialového záření, které je tvořeno paprsky UVA a UVB. Důsledkem dlouhodobého vystavování pleti záření UVA, které tvoří celých 90% ultrafialového záření, je její viditelné stárnutí a ztráta pružnosti. Po jeho intenzivního působení na kůži se objevuje zarudnutí a otoky, které tak dobře známe z prvních dní neopatrného pobytu na slunci. UVB záření se podílí na zčervenání pleti, jež obvykle předchází jejímu zabarvení dohněda, a také se podílí na zvýšení produkce přírodního barviva zvaného melanin, které pohlcuje a rozptyluje světlo, čímž pomáhá kůži při sebeobraně.Jak se účinně chránit? Dnes je na trhu velké množství kvalitních prostředků pro opalování od krémů, opalovacích mlék až po oleje, při jejichž výběru se musíme řídit především typem naší pleti. Obecně bychom však neměli slevit pod ochranný faktor 10. Pokud to při opalování se sluníčkem trochu přeženete, měli byste pro její regeneraci použít některý v přípravků určených k ošetření pokožky po opalování, které obsahují chladící a uklidňující látky jako mentol nebo panthenol.
U dětí je samozřejmě v horkých dnech na místě větší opatrnost, protože bylo zjištěno, že přemíra slunění v dětství může vést k trvalému poškození kůže v dospělosti. Miminka a batolata do tří let by na slunce vůbec neměla, protože jejich organismus ještě nezvládá dostatečně termoregulaci a jejich pleť je příliš citlivá. Pro malé i velké pak platí, že není dobré vyhledávat pobyt na slunci v poledních hodinách, že první dny se nemá nic přehánět a že v případě jakýchkoliv neobvyklých změn na kůži je třeba co nejdříve vyhledat kožního lékaře.