
Zdrojem této „speciální“ krve je placenta a pupeční šňůra, která spojuje plod s matkou. Tato krev je podle odborníků bohatá na tzv. kmenové buňky, tolik potřebné pro transplantaci krvetvorné tkáně. Jsou základní složkou krve a imunitního systému, protože vytvářejí bílé a červené krvinky i krevní destičky.
Kdo může darovat pupečníkovou krev? Maminka, která má za sebou bezproblémové těhotenství, řádnou lékařskou péči, zvlášť v posledním měsíci před porodem. Odběr nemůže být proveden bez souhlasu matky. Pokud se žena rozhodne, musí podstoupit test na hepatitidu B a C, syfilis a test HIV.
Odběr je bezpečný a bezbolestný. Pupečníková krev se odebírá sterilní jehlou z pupeční šňůry hned po přestřižení. Nejde o zásah do těla dítěte nebo matky. Vše trvá tři až pět minut. Z jedné placenty se získá asi 80 ml krve. Nenastanou-li komplikace, podtoupí matka společně s dítětem ještě jedno vyšetření po půl roce. Jestliže se splní žádaná kritéria, je odběr uložen v karanténím registru Banky pupečníkové krve. Odběr se může použít k transplantaci, pokud se za půl roku zjistí, že dítě netrpí žádnou závažnou chorobou nebo některou skrytou vrozenou poruchou metabolismu. Informace o darované krvi je zanesena do Národního registru dárců kostní dřeně.Ten je napojen na podobné registry na celém světě. V současné době obsahuje Banka pupečníkové krve asi 630 štěpů, z nichž je 350 už k dispozici.
Jste těhotná a chcete udělat dobrý skutek? Darujte pupečníkovou krev! Možná tím zachráníte některému dítěti život!
Nový komentář
Komentáře
moc dobra vec
Dobrý nápad, asi se poohlédnu, kde se dá pupečníková krev darovat.