Lví podíl na vzniku akné mají pohlavní hormony, které aktivují mazové žlázy a ty pak produkují zvýšené množství kožního mazu. Současná zvýšená tvorba rohoviny je patrná v ústí mazových žláz a projevuje se jako černé tečky – komedony. Žlázky může ucpat rovněž špatně zvolená příliš mastná kosmetika. Uzavřené, ucpané žlázky se pak často infikují, což se projevuje zarudlými hnisavými vřídky. Jelikož po rozsáhlejším akné nám mohou zůstat jizvy, které se velmi špatně hojí, zahájíme léčbu co nejdříve.

Při léčbě je třeba vycházet z vlastností pleti a vybrat ten nejvhodnější přípravek. Ze zevních léků jsou k dispozici masti a roztoky s obsahem antibiotik, deriváty vitaminu A, léky s benzoylperoxydem či kyselinou azelainovou. Projevy akné rovněž snižují některé druhy hormonální antikoncepce. Pokud je onemocnění skutečně rozsáhlé, je možné aplikovat i několikatýdenní léčbu tetracyklinovými antibiotiky, jež nejen léčí infekci, ale rovněž snižují tvorbu kožního mazu.

Doporučeným postupem je i chemický peeling, který uvolňuje rohovinu u ústí mazových žláz a pomáhá léčit akutní projevy, stejně jako zahlazuje starší jizvy po akné.

Akné na zádech, na ramenou a v oblasti dekoltu se ošetřuje povrchovým zmrazením sprejem tekutého dusíku, které vede stejně jako chemický peeling k uvolnění rohoviny, a tím k otevření mazových žláz. Jizvy po akné v těchto oblastech jsou léčeny pomocí tekutého dusíku či působením protizánětlivých přípravků, jež jsou aplikovány injekčně.

Pro pomoc a radu se můžete obrátit na pana doktora Šedu, dermatologická ordinace, Blanická 25, Praha 2, tel. 22 00 66 90.