A. Problém tkví ve vás

Pokud vaši kolegové sahají do ledničky pro šampaňské, jestliže výjimečně dorazíte do práce včas, v pracovní době si vyřizujete nákupy a za firemní peníze vedete dlouhé telefonické hovory s kamarádkou, momentálně dlící jako au-pair v Americe, pak je váš strach naprosto oprávněný. Je jen otázkou času, kdy si za své pracovní návyky vysloužíte napomenutí nebo rovnou výpověď. Chcete li na svém místě setrvat a navíc mít lepší svědomí, měla byste svou pracovní morálku muset radikálně přehodnotit.


B. Potíž je na straně vašeho šéfa

Samozřejmě existuje reálná možnost, že váš nadřízený je skutečně nesnesitelný tyran. Je-li náladový, bazíruje na malichernostech a neustále zvyšuje hlas, pravděpodobně nebudete jediná, kdo se v jeho přítomnosti cítí nepříjemně. Zkuste se opatrně zeptat svých kolegů. Pozor - zeptat se ale neznamená pomlouvat! Peprné poznámky na adresu vašeho bosse by se snadno mohly obrátit proti vám.
Našla jste mezi spolupracovníky spřízněné duše? Váš šéf zřejmě opravdu zneužívá své moci a vylévá si zlost na svých podřízených. Nechat si něco podobného líbit rozhodně nemáte v pracovní smlouvě. Zdvořile, ale pevně dejte najevo, že se vám podobné chování nelíbí a že si za svou poctivou práci zasloužíte alespoň slušné a profesionální zacházení.


C. Chyba je někde jinde
Plníte své pracovní povinnosti na výbornou, váš šéf je člověk vlídný a laskavý, a přesto při setkání s ním pociťujete strach? Zapátrejte ve své minulosti. Možná, že vám váš šéf někoho připomíná. Nevypadá nebo nechová se náhodou jako váš otec, matka, učitelka, strýc či obávaný vedoucí turistického oddílu? Pokud se podobné problémy s autoritou táhnou vaším životem jako červená nit, vyplatí se kontaktovat dobrého psychologa nebo psychoterapeuta. Informace vám zcela zdarma a navíc anonymně poskytnou na kterékoli lince důvěry.
Pociťujete-li ve vztahu ke svému nadřízenému či nadřízené nějaký problém, rozhodně není od věci promluvit si o tom přímo s ním nebo s ní. Že na to nenajdete odvahu? I váš šéf je přece jenom člověk. Zkuste si ho představit v nějaké nepříliš důstojné podobě. Třeba na záchodové míse nebo v babičkovské noční košili. Váš strach už pravděpodobně nebude tak hrozný.


Zuzana Sýkorová