Faktory působící na vznik a rozvoj celulitidy: nepříznivá metabolická situace v podkoží – nedostatečná činnost lymfatických kapilár, poruchy krevní cirkulace, nedostatek pohybu a špatné složení stravy, genetická dispozice a v některých případech i nasazení hormonální antikoncepce. To, že muži obdobnými problémy téměř netrpí, ukazuje význam ženských pohlavních hormonů.

Jak máme postupovat v boji proti celulitidě:

Pravidelné cvičení pomůže zlepšit odvod odpadních látek z podkoží, mělo by být zařazeno asi třikrát týdně, zhruba půl hodiny. Vhodnými cviky jsou plavání, jízda na kole, skákání přes švihadlo, prostě cvičte tak, aby vás to především těšilo a bavilo.

Volba potravin musí být prováděna s ohledem na jejich kalorickou hodnotu, pozor na tuky, ale i na cukry a alkohol. Doporučuje se zelenina, bílé maso, celozrnné potraviny.

Lymfatické masáže je zvláštní masáž podporující činnost lymfatických kapilár, která pomáhá odvádět odpadní látky z podkoží. Užívá se již od 30. let našeho století.
Mezoterapie je metodou, kdy je přímo pod kůži tenkými jehličkami dopravován enzymatický roztok, který napomáhá léčbě celulitidy. Tento bezbolestný zákrok nám může již po 3-5 aplikacích výrazně vyhladit stehna i zadeček.
Obecně lze říci, že všechny tyto metody jsou zdlouhavé, lze tedy doporučit, abyste se pro nejefektivnější léčbu rozhodla po poradě s lékařem.
Pana doktora Šedy, jenž sídlí v dermatologické ordinaci na Praze 2, Blanická 25, telefon 22 00 66 90, se ptala