Co je základním principem homeopatie? Nejde o léčbu v pravém slova smyslu, ale spíše o posilování imunity těla. Slovo homeopatie pochází z řečtiny a znamená „podobné utrpení“. „Je to léčení pobného podobným,“ říká jeden z našich předních homeopatů, pediatr MUDr. Tomáš Karhan. A právě v tomto smyslu lze hledat podstatu této stále oblíbenější přírodní léčebné metody. Homeopatie je rozšířená po celém světě. U nás jsme se s ní seznámili až po pádu železné opony před deseti lety.


Léčebný účinek homeopatie spočívá v tom, že provokuje tělo pomocí přípravků přírodního původu k samoléčbě. Lékař nehodnotí jen příznaky nemoci, takzvané signály, ale zkoumá i duševní rozpoložení pacienta. Často má nemoc, která propukne nebo se chronicky vrací, kořeny v tom, co člověk citově prožívá. Mysl člověka je úzce spjatá s jeho zdravím a z toho tato přírodní alternativní medicína vychází.


Léky, které se v homeopatii užívají, obsahují jen stopové množství původních substancí. Základem těchto léčiv jsou například rostliny, minerály, živočiné produkty. Například pavouk slíďák je základem pro léčbu otoků a abscesů. Grafit (tuha) se využívá při boji s kožním onemocněním. V léku jsou obsaženy tyto látky velice zředěné. Obecně platí, že se počtem ředění zvyšuje jeho účinnost. To logicky odporuje tomu, co učí klasická medicína. I přes kontroverznost názorů ale homeopatie funguje a má své výsledky. Je to jemná medicína bez vedlejších účinků.


Homeopatie je vhodná zejména pro léčbu chronických onemocnění a tam, kde klasická medicína už lidem moc nepomáhá. Například únavový syndrom, chronické astma, časté záněty středního ucha, dlouholeté problémy, opakovaná onemocnění.


Jestliže se rozhodnete pro homeopatickou medicínu, je dobré konzultovat používání léků s odborníkem. Jen výjimečně si můžete lék naordinovat sami. V lékárně vám poradí, co je dobré na chřipku, co na rýmu, ale závažnější stavy musí řešit lékař.


Příštím hostem našeho on–line rozhovoru bude známý homeopat a pediatr MUDr. Tomáš Karhan. Jestli se tedy chcete o homeopatii dovědět něco více nebo máte nějaký problém, pošlete panu doktorovi prostřednictvím Žena-in otázku, na kterou vám odpoví už příští středu 8. března ve 12 hodin!

Reklama