Vaše tělo se v období těhotenství stává „živnou půdou“ pro vaše děťátko. Celých devět měsíců mu bude podáván přísun všech, tolik potřebných látek pro jeho zdravý vývoj. Nejpřirozenějším zdrojem důležitých vitamínů, minerálních látek a stopových prvků je čerstvá zelenina a ovoce. A to jak v období těhotenství, tak i v období kojení. Je to důležité, protože v běžné stravě je jich nedostatek. Nejdůležitější látky, které potřebuje dítě pro svůj růst jsou kyselina listová, jód, vápník,železo a také tzv. mastné esenciální kyseliny, které se dříve označovaly jako vitamín F.

Kyselina listová – má velký význam pro tvorbu červených krvinek. Její nedostatek vede k určitému typu chudokrevnosti, kam patří např. i zhoubná anemie. Podáváním kyseliny je nutné začít včas, protože k důležitým vývojovým změnám dochází v období 25-26 dnů po otěhotnění. Pro těhotné ženy je ale přesně určena denní dávka kyseliny
listové, kterou potřebují. Vyšší dávka, než je přípustná by mohla plodu uškodit. Pokud chcete užívat kyselinu listovou samostatně, poraďte se se svým gynekologem, který vám může napsat recept a určit jaké množství je pro vás přijatelné. Pokud berete nějaký souhrnný vitamínový preparát pro těhotné, je poměr kyseliny listové přesně dodržen.


Esenciální mastné kyseliny – V poslední době se ukazuje určitý vztah mezi jejich nedostatkem a předporodních nebo poporodních kompilakí. Ve stravě těhotných by tedy v žádném případě neměl chybět kvalitní olej jako je slunečnicový, sojový nebo tzv. bodlákový.


Jód – Je potřebný nejen pro správnou funkci štítné žlázy, ale podporuje tělesný růst, mentální a pohlavní vývoj. Je důležitý i pro kojící ženy. Je obsažen hlavně v rybím mase a je nedílnou součástí komplexů vitamínů pro těhotné.

Železo a vápník. Oba tyto prvky jsou důležité jak pro vývoj plodu, tak pro samotnou těhotnou matku. Vápník je obsažen hlavně v mléce a mléčných výrobcích.
Odborníci radí : V naší stravě je často obsaženo velice málo potřebných látek pro optimální nitroděložní vývoj dítěte. Často není ani jejich výskyt vyvážený. V takovém případě je nutné sáhnout po vhodném přípravku, jako jsou komplexy vitamínů a ostatních látek speciálně připravených pro těhotné a kojící matky. I z takových je nutné si ještě vybrat. Než něco začnete pravidelně užívat, určitě se poraďte s vaším ošetřujícím lékařem.