O osteoporóze se kupodivu příliš nemluví ani nepíše. Přestože se o ní člověk většinou dozví až když ho postihne, neznamená to, že je neporazitelná. Osteoporóza je civilizační choroba, která se projevuje zejména bolestmi páteře a v horším případě končí zlomeninou. Její příčinou je řídnutí kostí, které může být následkem hned několika vlivů. Takové, jako pohlaví, věk a genetické informace ovlivníte jen těžko. Jsou ale věci, které ovlivnit lze a není to nijak složité. Důležitou částí je správná výživa bohatá na vápník, hořčík a bílkoviny. To, že byste měla omezit kouření, požívání alkoholu, pití silné černé kávy nebo snad užívání drog, není ani nutno zdůrazňovat.
Další cestou, jak alespoň částečně předejít osteoporóze a komplikacím s ní spojeným, je pohyb. Nejvážnějším rizikem spojeným s touto nemocí není ani tak prořídnutí kostí samotné, jako především nebezpečí ošklivých zlomenin. Například v USA dochází ročně k 250 000 zlomenin jen v důsledku onemocnění kostí. Odborníci předpokládají, že během následujících 30 let se počet nemocných nejméně zdvojnásobí.

Přijít na to, trápí-li vás osteoporóza už dnes, není nijak těžké. Nečekejte na to, až se ozvou záda, a nechejte se změřit. Existují „ordinace“ které vám stav kostí změří na počkání a bezbolestně. Jednou z nich je společnost Meditrend, která měření provádí pomocí ultrazvukového přístroje zvaného Cuba. Vyšetření je bez jakékoli radiační zátěže a stojí 250 korun. Výsledek znáte do několika minut. Podle nich vám pak odborník doporučí odpovídající léčbu.

Chtěla byste vědět jak na tom zrovna ty vaše kosti jsou? Seznamte se s Cubou:) Objednat se můžete na e-mailové adrese meditr@mbox.vol.cz nebo na telefonu 02/ 41 40 22 87