Podstata zorbování tkví v kutálení se ze svahu. Možná si říkáte, že válet sudy není žádná novinka. Válení sudů ale tlačí, zejména, když se člověk potká s kamenem... a to se vám při zorbování nestane. Jak to? Inu, protože budete schovaná v obrovském nafukovacím balónu. :-)

Jak tohle někoho vůbec napadlo?

To je otázka, která vrtá hlavou leckomu. Zorbování - stejně jako třeba bungee jumping - vymysleli na Novém Zélandu. Skoro by se zdálo, že Novozélanďané nemají na práci nic lepšího, než vymýšlet nové ,,ujeté" sporty, ale původ zorborbování je prý poněkud intelektuální...   

Jeho autor, Andrew Akers, uvádí, že myšlenka na kutálení se v obří kouli se mu v hlavě vynořila, když hleděl na známou da Vinciho skicu rozpaženého člověka v kruhu. Co na tom, že učený Leonardo chtěl touto kresbou demonstrovat geometrickou vyváženost lidského těla - novozélanďané mají prostě netradiční způsob myšlení. A tak se Akers spolu s přítelem Dwanem van de Sluisem rozhodl naplnit "malířův skvělý nápad" a vyrobit první zorb. Kdo z nich ho vyzkoušel první, není známo, ale zkouška dopadla patrně výborně. V krátké době založili dílnu, která dnes chrlí zorby do celého světa, kde tato netradiční zábava získává stále více příznivců...    

Jak zorbování probíhá?

Do zorbovací koule, která má průměr přes tři metry a je důkladně nafouknutá, si bočním tunelem vleze člověk. Můžeme mu říkat ,,postižený", ale machři v oboru mu říkají zorbonaut :-). Tam se usadí a upoutá se pásy, aby v balónu neposkakoval jako ,,nudle v bandě".

Potom se odhodláte a koule se shodí ze svahu. Kutálí se rychlostí až 50 km v hodině a pozorovat skrz její průhledný povrch krajinu a nebe je prý úžasná zábava! Když se dokutálíte až pod kopec (či případně do rybníka), odpoutáte se a z koule zase vylezete. A pokud vám to nestačilo, můžete vylézt nahoru a dát si to znovu... :-)  

Zajímavé obměny můžete dosáhnout na svahu lyžařském. Ano, zorbovat se dá i na sněhu: jediné, čím si nejsem jistá, je, jak na valící se obří kouli zareagují lyžaři... Vám uvnitř by ale nemuselo vadit, ani když se přes nějakého převalíte :-). 

Zorbovat se dá také na vodě. Tam se můžete líně převalovat, pozorovat rybičky nebo šlapat jako křeček v kolečku :-). 

A co bezpečnost?

Zorbování je kupodivu bezpečným sportem. Nafouknutá koule vás skutečně ochrání, i kdyby se nakrásně propíchla... Přesto je ale lepší nezorbovat v neznámém terénu a zorbování je vždy přítomna proškolená osoba, která hlídá hladký průběh akce.

Dychtíte si to vyzkoušet? Můžete!

Zorbování je zatím možné vyzkoušet při jednorázových akcích, hlavně firemních prezentacích. Zorbů je zatím v Čechách málo a všechny pronajímá firma Zorb CZ. Plánuje se ale zřízení trvalé zorbovací dráhy Na rybárně u Berounky nedaleko Rakolusek na Plzeňsku, kde bude zorbování přístupno širší veřejnosti.

Ostatně, zorby si od této firmy pronajala i TV Nova, která je použila ve svých reklamních znělkách ,,Zima nás baví."

Český web o zorbování (fotografie, informace, pronájem): ZORB.cz

Tak co vy na to? :-)

 

 

Archivní článek