Do Paříže jezdí všichni kvůli Eiffelovce. Tahle štíhlá vysoká kráska se už 111 let tyčí nedaleko od Seiny v centru města a je jen málo míst, odkud ji při svých procházkách nespaříte. Podle stavu své peněženky (a vztahu svého žaludku k výškám) si můžete při její návštěvě vybrat ze tří pater. Ale kdybyste stanuli až na její špičce, vězte, že budete 320,75 m vysoko!


K dominantám města umělců patří také slavná gotická katedrála Nôtre-Dame, napoleonská památka Arc de Triomphe (Vítězný oblouk) stojící na známém „hvězdicovém“ náměstí Place de L’Étoile hned vedle slavného bulváru Champs Elysée.


Paříž je odedávna městem s největší koncentrací spisovatelů, básníků, malířů, herců a dalších bohémů. Těch si nejvíc užijete ve slavné čtvrti Montmartre. Tady se nachází také jedno z nejmalebnějších zákoutí města – neveliký kopeček, na kterém jako bělostná čepice září Sacré-Coeur (kostel Nejsvětějšího Srdce) vystavěný ve smíšeném románsko-byzantském stylu.


Ještě vás nebolí nohy? Ne? Tak se zajděte mrknout na největší skvosty historie a umění do paláce Louvre, jen počítejte s tím, že než tu nádheru shlédnete, nohy vás zaručeně bolet začnou…


Paříž - to ale nejsou jen vzpomínky na minulost, to je i současnost. Tu snad nejlépe vystihuje čtvrť La Défense(do níž se v pohodě dostanete metrem), kde jsou sice jen samé „paneláky“ a mrakodrapy - ale jaké! To prostě musíte vidět, a nejen jste-li architekt. Někoho možná tahle tvář Paříže i pobuřuje, ale mně se tam líbilo…


Poslední, na co bych vás chtěla v souvislosti s Paříží upozornit, je metro. Někdy špinavé, někdy nacpané lidmi všech barev a národností, někdy smradlavé a hlučné, ale vždycky úchvatné a nezapomenutelné. Se svými vagóny, které jako by vypadly z filmů „pro pamětníky“, s potulnými zpěváky a vypravěči, s neuvěřitelnou změtí tras, které se jako pavouk vinou pod celým městem…. Je prostě takové jako Paříž.

Bon voyage!

br>