Máte někdy pocit, že si musíte nutně dobít baterky? Někde, kde je klid, teplo, slunce a kde vás nebude otravovat zvonění mobilního telefonu? Někde, kde se zahřejete i když u nás doma jsou jen smog, chlad a plískanice? Objevili jsme pro vás neznámou exotiku, kterou máte takřka na dosah! Jsou to Kapverdské ostrovy! Ostrov Sal, Fogo, Sao Vicente, Santiago, Boavista, Sao Nicolau, Maio, Santa Luzia, Santo Antao

 

Myslíte si, že dovolená v exotice není pro vás? Že je jen pro lidi, jako jsou vaše kamarádky, co mají bohatého manžela? Pak se mýlíte! Kapverdské ostrovy si užijete za ceny, které si rozhodně může dovolit každý!

 

CABO VERDE, Kapverdské souostroví, nazývané OSTROVY ZELENÉHO MYSU, je seskupení 9 větších a řady malých ostrovů uprostřed rovníkového Atlantiku, z nichž zatím nejznámější je ostrov Sal. Let na Sal trvá s mezipřistáním celkem osm hodin a najdete jej jižně pod Kanárskými ostrovy. Nejbližší pevninou od Kapverdského souostroví je pobřeží afrického Senegalu, vzdálené 500 km.

 

Vzhledem ke své poloze v jižních pasátových mořích jsou ostrovy ideálním místem pro dovolenou u stále teplého moře. Kapverdy leží jižněji než například Dominikánská republika či Jamajka a jejich poloha zaručuje také teplé a stále počasí. Prostě ideální dovolenou! Ostrov Sal má 17 kilometrovou písečnou pláž, teplota vody celoročně neklesá pod 22 stupňů Celsia

 

Hledáte pro svou dovolenou místo, kde se ještě civilizace nevyřádila? Kde nejsou hotelové mrakodrapy a přecpané pláže? Pak jste pro svůj klid našli ráj na Kapverdech!  Ostrovy jsou sopečného původu a pro jejich rozmanitost je lze vzdáleně srovnat s Kanárskými ostrovy. Zdejší příroda je nádherná, rozlehlé pláže, průzračná voda, pobřežní skaliska.

 

Pozor na žhavé slunce, zabalte si krémy s ochranným faktorem více než 30! Je jasné, že nechcete přijet z dovolené neopálení, ale ochrana před sluncem na Kapverdách platí dvojnásob. Na ostrově Sal stále pofukuje chladnější vítr, což je velmi příjemné, ale nebezpečné z hlediska slunění! Sluneční paprsky jsou daleko intenzivnější, díky rovníkové poloze ostrovů, než na jaké jsme zvyklí například ve Španělsku, v Řecku. Proto si raději také vedle kvalitních opalovacích krémů zabalte slušivou pokrývku hlavy, klobouk či šátek, a nezapomeňte na brýle proti slunci.

 

Potřebujete relax? Prostě si dobít baterky? Salské pláže na vás čekají!

Odpočinek na pláži si můžete zpestřit pozorováním svalnatých větrem ošlehaných mužů, kteří vám budou předvádět své umění na surfu nebo na kiteboardu. Plážový pobyt vám také jistě zpestří všudypřítomní podavači místních suvenýrů. Korálky, náramky, obrázky či rozličné hudební nástroje, dřevěná vyřezávaná zvířata, vše mají v nabídce. Pokud nebudete dostatečně asertivní, povezete si domů další zavazadlo plné rozličných věciček, které vám navždy budou připomínat dovolenou v Africe. Prodavači jsou ale milí, pokud zjistí, že si od nich nic nekoupíte, rádi vám jen potřesou rukou a popovídají si s vámi. Někteří vám dají i malý dárek, třeba prstýnek, jen tak pro radost…

 

Máte rády kreativní účesy? Pak se jistě zařadíte mezi 90% turistek všech věkových skupin, odjíždějících z Kapverd s účesem, který tvoří nepřeberné množství drobných copánků. Tyto copánky vám střelhbitě šikovnými prstíky upletou bodré černošky přímo na pláží za 20 – 30 euro. Trvá jim to sice více jak dvě hodiny, ale výsledek stojí za to! Po příletu do zimy na Ruzyňské letiště můžete dokazovat nejen svou opálenou a odpočatou tváří, ale také exotickým účesem, že se dovolená v Africe opravdu vydařila.

 

Sympatické je, že v restauracích a kamenných obchodech můžete platit rovnou evropskou měnou. Pouliční prodavači suvenýrů, majitelé malých krámků nebo trhovci využívají také místní měny escudo. Na platby kartami si tady nehrají. Pro nákup suvenýrů doporučujeme cenu usmlouvat minimálně na třetinu. Africké sošky jsou opravdu rozkošné! Ty si musíte koupit, aspoň jednu….

 

Pro dobrodružné povahy, trochu vzruchu!

Máte rády dobrodružství? Potápíte se? Lovíte rádi ryby? Chcete projet pouštní krajinou a stírat si prach z cest z upocené tváře? Pak využijte nabídky zábavných aktivit, které pro vás kapverďané nachystali!

Pokud máte potápěčský průkaz, nenechávejte ho doma v šuplíku. Salská centra nabízejí výlety pod mořskou hladinu, jeden ponor za 35 euro. Vyznavačům potápění je tu umožněno proplouvat vraky potopených lodí, pozorování pestrého podmořského života. Zážitek, jenž si můžete dopřát málokde.

Nebo snad patříte mezi ty, které můžeme potkat s rybářským prutem v ruce? Žádný problém, sežeňte další tři do party a v doprovodu místních rybářů se pusťte za mečounem. Tato zábava vyjde každého z vás na sto eur, s prázdnou se k místnímu molu vracet nebudete. Odměnou vám minimálně bude baracuda či létající ryby. Chcete si zařádit v poušti a poznat krajinu jinak než zpoza oken auta či autobusu? Vyražte na projížďku terénní buginou. Pronájem dvoumístného vozidla na půl den vás přijde na 25 euro. Vydejte se do pouště pod magickou nejvyšší horu ostrova 406 metrů vysokou Monte Grande. Její sopečný původ dotvrzují lávové cesty, rýsující se v jejím reliéfu dodnes. Divokou cestu zakončete na odlehlé pláži, na níž se nacházejí zbytky želvích krunýřů. Careta careta - chráněná želva červená je symbolem ostrovů.

 

Máte jako skoro každá žena oblibu v telefonování? Pak zdejší dovolenou berte jako oddychovou se vším všudy. Mobilní operátoři z Evropy sem ještě nenalezli cestu, takže váš zapnutý mobil bude ukazovat akorát čas. Pokud si ale bez spojení s domovem budete připadat poněkud nesvá, internet a internetové kavárny jsou i v těchto zapomenutých končinách samozřejmostí zrovna tak jako telefonní budky.

 

Na Kapverdském ostrově Sal si užijete zábavu! Stačí večer vyrazit do restaurace či baru. Když si budete chtít dát něco ostřejšího k pití nebo míchaný koktejl, nejspíš vám dají ochutnat „caipirinhu“ z místní kořalky grogue, vyráběné z cukrové třtiny. Barmani nedbají na odměrky a alkoholem nešetří. V místním vyhlášeném „Pirata baru“ (který většinou otvírá až o půlnoci a končí ráno) sice dáte za jeden drink 6 eur, v místních restauracích a barech vám ale budou stačit 2,5 eura. Téměř všude se živě hraje a tančí. I na ulici. Prostě jdete kolem, zatančíte si a za chvíli pokračujete dál. Tedy pokud se vám chce.  Místní rádi turistům osvětlí tajemství národního tance pojmenovaného funana. Portugalci tuto podivnou směs salsy, samby a čači shledali natolik erotickou, že ji zakázali. To přece musíte vyzkoušet, že? Teplá noc, dobrá muzika, lahodné pití a erotický tanec, to k sobě přece patří!

 

 

Náš tip:

 

Pokud se vydáte na Kapverdy, na ostrov Sal, nezapomeňte si udělat výlet kolem celého ostrova. Objedete celý ostrov, poznáte místní poušť, nahlédnete do hlubinné Burracones a spatříte opravdovou Fatu Morganu!

 

Pro milovníky večírků dobrého pití: zajděte určitě do vyhlášeného „Pirata baru“ . Slavný Pirata bar, který se nachází v brazilské Fortaleze si naše obdobu i tady na Kapverdech. Jen musíte být trochu vytrvalí, zdejší bar otvírá až o půlnoci, ale tančí se až do rána! Jen ty ceny za drinky…ty jsou taky trochu pirátské….

 

Rozhodně nechte doma platební karty a mobil. Ve většině obchodů s kartami nezaplatíte a mobil bude bez signálu.

 

Věřte doporučení delegátů z cestovní kanceláře, slunce je velmi silné, vezměte opalovací přípravek s ochranným faktorem od 50 – 30

 

Jak se tam dostat?

Na Kapverdské ostrovy vás například dopraví cestovní kancelář Eximtours www.eximtours.cz