Zvyklí na Krakonoše, Jizerky a Jeseníky jsme letos vyrazili za lednovým lyžováním do Alp. Pokud si myslíte, že se to nevyplatí, jste na omylu. Takové zážitky, jaké jsme prožili, se snad nedají finančně vyjádřit.
Švýcarsko, stát modrých krav, sýrů a mnohojazyčné kultury, je podivnou zemí. Na zvyky z okolních států moc nedá a jede si vlastní cestou. Jak je známo, leden je mimosezónní měsíc na lyžování a kdo by očekával, že proto bude něco levnější (jako v Rakousku, nebo Itálii) je na omylu. Ale to je snad jediná nevýhoda. Vleky jezdí od 8.30 do cca 16.30, ať už vás lyžařů a snowboardistů je na lyžařské středisko (40 km super upravených sjezdovek) za celý den 60, nebo 6000. Navíc, oproti zažitým předsudkům, je v lednu ve švýcarských Alpách nádherné počasí.
My jsme bydleli v horském středisku Les Diablerets, které leží 30 kilometrů od nádherného příjezerního (Ženevského) městečka Montreux, v nadmořské výšce 1200 metrů. Už to stačilo na to, abychom se na špatné počasí dívali z nadhledu. Sluneční paprsky nás každé ráno šimraly na tvářích a sníh na okolo se tyčících horách nemilosrdně oslňoval. Denní program sestával ze snídaně, nástupu do auta a celodenního putování po horských střediscích, večeře, krátkého pohledu na alpskou noční oblohu a zaslouženého spánku.
Každé ze středisek ve švýcarských Alpách vydá za tři Špindlerovy Mlýny, ale proč nevyzkoušet každý den jiné, když takových trojnásobných Špindlů je na silnici o délce 40 km osm. Můžete si vybírat - dlouhé lesní úseky (po modré), nádherné prudší sjezdovky z kopce mírnými oblouky rovnou dolů (po červené) i neuvěřitelné krpály, kdy místo jízdy cítíte volný pád (po černé). Možností máte nespočet a prakticky všude jsou různé bufety a neuvěřitelné (kdyby nebyly skutečné, i kýčovité) výhledy na majestátné vrcholky hor.
Zážitky jsou nepopsatelné, nejvíc fascinující však bylo, když jsme v 11 hodin dorazili do lyžařského areálu, kde nás vítali prakticky jako první návštěvníky a všech 20 vleků bylo v provozu a 40 kilometrů sjezdovek bylo upravených prakticky jen pro nás.
A jak je to s cenami? Týdenní pernamentka, která platí snad pro celé Švýcarsko, a lze na ní navíc jezdit zdarma horskými autobusy i vlaky, vyjde na cca 200 švýcarských franků pro dospělé a cca 120 franků pro děti. Kafe, čokoláda a čaj vás vyjde na 3 franky, oběd v bufáči na deset, a chleba v obchodě na 2. Ubytování je drahé, ale přes cestovky se dá zajistit za slušnou cenu. Pokud jste se už rozhodli zimní Švýcarsko otestovat, určitě si nezapomeňte opalovací krém, sluneční brýle a šálu pro případ, že byste se rozhodli vyrazit na ledovec ve výšce přes 3000 metrů.
Reklama