Do Sýrie se dostanete docela snadno letadlem. Když přiletíte do Damašku, hlavního města a ještě k tomu v noci, máte pocit, že jste vystoupili na ospalém nádraží někde na malém městě. Celníci si docela důkladně pročtou váš pas a když zjistí, že jste navštívili Izrael, nepustí vás do země. To pak čekáte na nějaký další letoun s vojákem za zády, který vás určitě neopustí dřív, než nastoupíte a odletíte pryč.

Když už se do Sýrie dostanete nezapomeňte na několik věcí. Není nutné spát v drahých hotelích, za které dáte velké sumy. Je tu spousta malých hotýlků. Cenu za noc se vám určitě podaří usmlouvat na cenu v přepočtu sto korun. Je to levné, ale má to i své proti. Většinou neteče teplá voda a máte v pokoji nocležníky v arabském světe vcelku normální – šváby. Ti ale lezou jen ve sprchách odpadem. Brrrrrrrr.

Před odletem je dobré se oočkovat proti žloutence a malárii. S důkladnou hygienou a zásadou nesníst všechno co vidím se tu dá přežít bez obtíží. Všechno ovoce je nutné omýt ve slabém roztoku hypermanganu, nejíst zmrzlinu, nepít mléko a vůbec nepít vodu z kohoutku.

Zásadně neprovokovat! Ženy v Sýrii chodí zahalené v černém. Syřani jsou zvyklí na turisty, ale není naprosto vhodné obléct si minisukni a krátké tričko s výstřihem. Urazíte tak jejich náboženské cítění a budou se k vám chovat jako k prostitutce.

Chlapi jsou tu jako všichni Arabové velmi dobří obchodníci. Nejkrásnější jsou beduíni, kteří pasou na rozlehlých pláních ovce. Jsou hrdí a mají v očích zvláštní lesk.

Navštivte určitě památky po starých Římanech. Sýrie je bývalá římská provincie a ruiny starých měst jsou jako ze ztraceného světa. Zapomenete na všechno a najednou se ocitnete v dávných dobách a sníte o nějakém bájném hrdinovi…..to je romantika Sýrie.

Marta Sommerová
Reklama