„Zmrznu, nebo nezmrznu?“ Takhle nějak se asi bude v duchu ptát představitel Hamleta v neobvyklém severském nastudování snad nejznámějšího Shakespearova díla. I když na Elsinoru určitě bývá docela frišno, je to pouhá legrace proti tomu, jak se bude „princ Dánský“ klepat zimou v nově vybudovaném divadle za polárním kruhem.
Švédské městečko Jukkasjarvi je světově proslulé už dávno, a to díky zdejší neobvyklé atrakci – ledovému hotelu, který je každoročně znova budován, aby v létě zase roztál. Letos této unikátní budově přibyl pozoruhodný soused. Věrná replika londýnského shakespearovského divadla Globe, samozřejmě také celičká ledová. Na stavbu studeného teátru, který se nachází skoro 1200 kilometrů od Stockholmu a přes 2000 kilometrů od Elsinoru, bylo použito 15 tun sněhu a ledu z nedaleké řeky. Divadlo pojme 1 000 diváků, kteří sem za Hamletem mohou vyrazit od 23. ledna do začátku dubna. Spolu s hotelem v létě divadlo více či méně roztaje, ale v listopadu budou obě budovy opět dobudovány, aby mohly začít novou ledovou sezónu.
Nepočítejte ale, že do tohohle divadla se dá přijít jako do Národního – v lodičkách a lehkých šatech. Při teplotě dosahující až k minus 40 stupňům Celsia by to bylo o zdraví. Elegance, neelegance – kulich, palčáky a teplá kombinéza to jistí. Co myslíte, bude i kostým Hamleta doplněn o čepici, šálu a rukavice? Navíc si s sebou ale určitě vezměte i slovník, protože Hamlet zde bude poprvé uveden v ugrofinském jazyce Sami, kterým se dorozumívají původní obyvatelé severního Finska, Švédska, Norska a Ruska. Hra však bude oproti originálu poněkud zkrácena. „Museli jsme to stáhnout na hodinu a čtvrt,“ říká Rolf Degerlund, pravděpodobně jediný divadelní manažer, jehož divadlo je vystavěno z ledu. „Při minus 38 je zhola nemožné zůstávat venku čtyři hodiny…“
Reklama