Představa, že nějaká z populárních sošek zlatého chlapíka jménem Oscar, padne jen tak zbůhdarma do soukromých rukou kdovíjakého zbohatlíka, nenechala chladným režiséra Stevena Spielberga. Ten podle listu Daily Variety vysolil přes 200 000 tisíc dolarů v newyorské aukční síni Sotheby za Oscara herečky Betty Davisové (získala ho za roli alkoholičky ve filmu Dangerous z roku 1935), aby cenu ihned předal do archivu filmové akademie, kde jedině je soška podle jeho názoru v bezpečí.
A nebylo to poprvé, kdy Spielberg, sám oceněný Oscarem za dva své režisérské počiny (Schindlerův seznam, 1993, a Zachraňte vojína Ryana, 1998), otevřel peněženku, aby zlatý panáček neskončil někde v sejfu nebo v almaře. V roce 1996 zaplatil dokonce více než 600 000 dolarů za Oscara, kterého Clarku Gableovi přiřkli filmoví akademici za výkon ve filmu Stalo se jedné noci z roku 1934, a hned rok poté „vykoupil“ za 578 000 zlatou sošku B. Davisové, jíž získala za roli ve filmu z roku 1938 Jezbel. Také obě tyto ceny putovaly bezprostředně po nákupu do archivu filmové akademie, která prý mimochodem napřesrok plánuje v rámci oslav 75. výročí uspořádat výstavu, kde bude mimo jiné k vidění i řádka nejslavnějších Oscarů.
Ale Steven Spielberg není jediný, komu leží na srdci osud zlatých sošek. Loni například herec Kevin Spacey utratil šestimístnou sumu, jen aby pro akademii „zachránil“ Oscara hudebního skladatele George Stolla.
Reklama