Také jste si mysleli, že Rolling Stones je rocková kapela? Tak to jste si mysleli špatně. Spadla klec a rock´n´rollová legenda v podobě „valících se kamenů“ byla zřejmě jen představou. Její stěžejní členové, „rockeři“ Mick Jagger a Keith Richards, si však na sebe pomyslnou klec shodili sami.
„Nejsme žádní rockeři, hrajeme svinskou hudbu!“ říkají a jejich fanoušci jen nechápavě kroutí hlavami. Že by zpytování uměleckého svědomí, nebo snad marketingový trik?
„Ty písně, které jsme skládali v našich začátcích, byly tak naivní, že jsme se za ně styděli,“ řekl Jagger v nedělním rozhlasovém rozhovoru pro BBC Radio. „Neumíme psát rockové skladby. Píšeme jenom takový svinský balady,“ řekl o den dříve v dalším britském rádiu, Five Live. Jagger s Richardsem přiznávají, že jejich prvních pět hitů byly jen cover-verze písniček složených jinými interprety. Tehdy manažer Andrew Loog Oldham na skladatelskou dvojici zatlačil. Chtěl, aby v repertoáru měli také něco svého. Zavřel je tedy v pokoji a nechal tvořit. Z tohoto tvůrčího přetlaku vznikla píseň As Tears Go By. Byla prý na hony vzdálená jejich představám o hudbě. Písničku tehdy darovali popové zpěvačce a současně Jaggerově přítelkyni Marianně Faithfull, která s ní později prorazila. „Byl to pop a my to nechtěli hrát, protože to bylo svinstvo,“ vysvětlil Jagger, proč píseň z úst „stounů“ nikdy nezazněla. „Složili jsme úspěšnou popovou svinskou baladu a ani teď, zpětně, nebudu říkat, že to byla hezká melodie. Nemysleli jsme si to o ní ani tenkrát,“ dodal Jagger.
Ani Richards se o své kariéře rockera nevyjadřuje zrovna vybíravě. „Žádná skupina nehrála tak podřadný rock jako my. A jestli už, určitě se k tomu takhle nepřiznala.“ Oběma rebelům už táhne na šedesát. A ačkoliv proti své kapele teď v médiích brojí, „stouni“ už zkoušejí na další turné po Spojených státech.
Reklama