Až deset tisíc diváků očekávají 30. října v pražské Paegas Aréně protagonisté úspěšného muzikálu Jesus Christ Superstar. Koncertní verze diváky v lecčem překvapí. Melodie Andrewa Lloyda Webbera bude hrát nejen třicetičlenný orchestr, ale i několik rockových a funky kapel.
„Když jsem tu nabídku dostala, nerozmýšlela jsem se ani vteřinu," prohlásila zpěvačka Bára Basiková, která opět zazpívá part Máří Magdalény. „Nic lepšího mezi muzikály nebylo, mám ho pořád někde hluboko v sobě uložený. Tím pádem jsem ho ani nemohla zapomenout,“ dodala. Na scéně se opět sejde se zpěváky Kamilem Střihavkou, Bohoušem Josefem, Alešem Brichtou a Danem Bártou. I představitele Jidáše nemuseli dlouho přemlouvat: „Z muzikálů jsem před časem vystoupil, mám své vlastní projekty," říká Dan Bárta a dodává: „Ale zazpívat si zase v Ježíšovi, to je pro mě taková lákavá třešinka na dobrém punčovém dortu." Představitel hlavní role Kamil Střihavka si úspěch Ježíše vysvětluje jednoduše: „To je dáno hudbou Webbera. Je natolik silná, že kdykoliv zazní pár tónů, s lidmi to prostě něco udělá."
Kromě už známých jmen se ale ve velkolepé podívané objeví nováčci. Některou ze slavných árií zazpívá třeba Dara Rolins, Michal Pavlíček a Epoque kvartet nebo skupina Colorfactory. Režii pak nebude mít na starost Petr Novotný, který stál u zrodu muzikálu, ale Zdeněk Suchý. Nápad zopakovat si na jediný večer muzikál, který v letech 1994 až 1998 zhlédlo v divadle Spirála 850 tisíc diváků, se zrodil v hlavě hudebníka Oty Balage. „Chtěl jsem se znova sejít s lidmi, se kterými jsem zažil něco neopakovatelného. Tři roky jsem ale marně sháněl peníze, až jsem nakonec potkal producenta Stanislava Aubrechta," říká Balage, který v muzikálu působil jako šéf orchestru. Balage očekává, že oněch deset tisíc lidí, kteří se vejdou do bývalé Sportovní haly, skutečně přijde. Už i proto, že koncert na scéně Šimona Cabana z Pražské 5 se odehraje živě.
Když se začalo mluvit o tom, že by se mohl uspořádat koncert navazující na legendu Jesus Christ Superstar, bylo nutné nejdříve zjistit, jestli tehdejší hlavní protagonisti mají vůbec chuť znovu se sejít a zazpívat si. Bára Basiková alias Máří Magdaléna měla jasno: „Nepřemýšlela jsem ani vteřinu. Znovu jsem si vybavila tu báječnou dobu, kdy jsme zkoušeli a potom čtyři roky hráli a hned jsem souhlasila.“ Podobný názor má i muzikálový Jidáš, Dan Bárta: „Koncert Rok 5 po Superstar je pro mě taková příjemná vzpomínka na období, které mělo hodně zajímavou atmosféru a na partu lidí, kteří chtěli hrát a hráli rádi. Nápad zazpívat si znovu spolu jsem fakt uvítal, protože to jen potvrzuje, že hudba, jako taková, je materiál všech, tak jako matematika nebo světlo. Konkrétně tahle Weberova muzika je taková substance, kterou si může každý uchopit a po svém pojmout.“
Jesus Christ Superstar byl jednou z prvních vlaštovek velkých světových muzikálů u nás a pro některé byl jakýmsi skokanským můstkem do hudebního světa, pro jiné příjemným experimentem či „odskočením si“, ale dá se říci, že pro všechny byl velkou školou. „Ježíš byl mou první a zásadní muzikálovou zkušeností. Naučila jsem se hodně věcí, ze kterých čerpám dodnes – od herectví, přes techniku, až po práci na roli,“ vysvětluje Bára Basiková. “Šlo skutečně o výjimečnou věc. Možná právě proto jsme vydrželi hrát čtyři roky…“

Přesně 22. července 1994 proběhla premiéra velké show, ze které se později stala opravdová legenda. Česká verze slavného muzikálu Jesus Christ Superstar se hrála 4 roky a během 1288 repríz ji vidělo přes 850 tisíc diváků. Celkem v ní účinkovalo 72 herců, 80 hudebníků a 4 dirigenti. Byla to naprosto výjimečná událost. „Sešli se tam skvělí zpěváci. Byl to zřejmě poslední dobrý muzikál v téhle zemi,“ podotýká režisér připravovaného koncertu Zdeněk Suchý. Jesus Christ Superstar sklidil úspěch dokonce i u profesionálů a odborné kritiky: Dan Bárta byl za svou roli nominován na Cenu Thálie.
Reklama