Po pěti letech se princezna britské monarchie Diana dočká in memoriam svého pomníku. "Královna srdcí", jak ji už za jejího života nazývali její příznivci, zemřela v srpnu roku 1997 při tragické automobilové nehodě v pařížském tunelu spolu se svým přítelem Dodi Al Fayedem. Nad její smrtí se dosud vznáší několik otazníků. Vzpomínky na Dianu si její příznivci mohli zatím dopřát jen v podobě patetických suvenýrů, které navíc většina lidí považuje za prospěchářství.
Výběrové řízení na výstavbu vzpomínkového pomníku bylo zahájeno už před více než třemi lety, teprve nedávno však z něj vyšel vítěz. Z osmapadesáti návrhů se britskému ministerstvu kultury nakonec zalíbil návrh architektonické firmy, která hodlá u jezera Serpentine v londýnském legendárním Hyde Parku postavit honosnou fontánu, jejíž cena se odhaduje už nyní na pět milionů dolarů. „Je smutné, že pět let se nic nedělo. Nyní už konečně můžeme uctít Dianinu památku," řekla mluvčí britského ministerstva kultury Tessa Jowell.
Autorkou vítězného návrhu fontány je architektka Kathryn Gustafon. Ta hned po vyhlášení výsledků prohlásila: „Je to pro mě velkou ctí a udělám všechno pro to, aby pomníková fontána, kterou jsme navrhli, byla co nejdůstojnější."
Architektčin tým prý potřebuje ještě rok na doladění celkových návrhů. Takže v srpnu roku 2003 by měla být památka princezny Diany už hmatatelná.
Reklama