Balónky a dekorace z krepového papíru rozvěšené okolo celé místnosti, hlasitá hudba, alkohol, smích. Tak vypadají silvestrovské oslavy téměř všude na světě. Ti méně konvenčnější možná přivítají Nový rok raději někde v ulicích. Newyorčané tak už léta činí na náměstí Times Square. Je prostorné a bez obav se zde dá uspořádat i větší ohňostroj.
Times Square se však letos nedočká jen bouřlivých oslav prvního ledna. Začátkem září zde bude právě ohňostrojem zahájeno období Národní fotbalové ligy za asistence mnoha umělců. Národní fotbalová liga (NFL) odvážně charakterizuje tyto oslavy jako „vůbec největší párty na světě“. Na zahájení ceremonií se předvede spousta hvězd, mezi nimi také rocková skupina Bon Jovi.
Letošní oslavy však mají hlubší záměr, než pobavit fanoušky. Výtěžek, který je odhadován až na deset milionů dolarů, poputuje do speciálního fondu pro výstavbu nových „dvojčat“, která se zřítila loni v září následkem teroristických útoků. Město New York, které se z katastrofy ještě úplně nevzpamatovalo, tento způsob vítá. „Fotbalové oslavy do New Yorku přilákají turisty, kteří se sem po loňském 11. září začali bát jezdit,“ řekl primátor Michael Bloomberg reportérům.
Fond na výstavbu nového obchodního centra podporuje mnoho městských organizací, ale také civilních spolků. Vidina nových mrakodrapů opět probouzí v obyvatelích nejlidnatějšího amerického města hrdost. Ačkoliv se párty bude konat v New Yorku, fotbalové zápasy budou probíhat v deset mil vzdáleném New Jersey, na obřím stadionu Meadowlands. Samotné období NFL pak zahájí utkání týmů New York Giants a New Jersey 49er. Ne všichni však ctí dobrý úmysl NFL a města New York vybrat co nejvíce peněz na výstavbu nového obchodního centra. Někteří budou desetimílovou vzdálenost mezi náměstím Times Square a fotbalovým stadionem překonávat pro jistotu letecky. „Až dozpívají, bude jim přistaven vrtulník, který je odveze na stadion,“ řekl mluvčí skupiny Bon Jovi Rob Shuter.
Reklama