Dokud se alba Michaela Jacksona prodávala se světovým veleúspěchem a zisk z nich byl pro všechny více než uspokojivý, nebyl k invektivám žádný důvod. Ovšem teď, kdy úspěch zatím posledního Jacksonova alba Invincible nesplnil ani základní očekávání, je zřejmě na čase vytáhnout všechny možné zbraně.
Někdejší hudební idol a multimilionář Jackson začal svou kariéru už jako dítě a mnohokrát se stal interpretem, kterému se podařilo prodat po celém světě nejvíce alb. Nahrávací koncerny tedy ke svému živobytí potřebuje jako sůl. Teď je však obviňuje z rasismu. „Nahrávací společnosti se spolčují proti umělcům, kradou, podvádějí, dělají si zkrátka co chtějí,“ řekl rozhořčeně zpěvák. Dodal pak, že nahrávací průmysl vykořisťuje zejména umělce černé pleti.
Servítky si nebral ani ke své „domácí“ nahrávací společností Sony Music, se kterou spolupracuje již od roku 1975, a která produkovala všechna jeho klíčová alba. O řediteli Sony Music Tommym Mottolovi se vyjádřil jako o ďábelském rasistovi.
„Jackson je směšný, zlomyslný a ublížený člověk a je zarážející, že si ke svému útoku vybral právě manažera, který za jeho kariéru bojoval po mnoho let,“ vrací úder vedení Sony Music.
Otázkou zůstává, proč Jackson, který se dlouhá léta živí právě vydáváním alb, náhle tak nevybíravě kritizuje nahrávací průmysl. Navíc z rasismu. „Vybělený“ Jackson, který má za sebou několik desítek plastických operací, se přece už dávno jakoby zřekl černé barvy kůže. Proč si tedy třiačtyřicetiletý zpěvák, již v minulosti proslulý mnoha skandály, najednou bere do úst jména jako James Brown, Mariah Carey a Sammy Davis junior a představuje je zmateným očím veřejnosti jako osoby, které musely v hudebním světě platit krutou daň za barvu své kůže v podobě vykořisťování nahrávacími koncerny. Jackson nyní používá silná slova a tváří se jako bojovník za svobodu národnostních menšin, skutečné pozadí však bude zřejmě počitatelné v dolarech…
Společnost Sony Music produkovala také zatím poslední Jacksonovo album Invincible, které však na pultech neobstálo. Výnos z prodeje nepřekročil ani očekávaných pětadvacet milionů dolarů. Zpěvák i jeho fanoušci z debaklu jednoznačně viní vedení společnosti a říkají, že se dostatečně nevěnovalo jeho propagaci. Lidé z hudebního průmyslu však mají na věc jiný pohled. Tvrdí, že pokleslý prodej svědčí o upadajícím zájmu o Jacksonovu hudbu. A také, že album si zakoupili pouze staří fanoušci, kteří na album čekali, a že Invincible neoslovilo žádné nové posluchače.
Po sobotních Jacksonových prohlášeních se před budovou Sony Music na Manhattanu shromáždilo asi sto padesát zpěvákových fanoušků. Drželi transparenty, které hlásaly: „Sony, prosím, nezabíjej dále hudbu!“ a „Sbal to, Tommy Mottolo!“ nebo „Invicible je nezničitelný.“ Jackson přitom provolával patetické a populistické fráze: „Pokud bojujete za mě, bojujete za všechny černé lidi, za ty mrtvé i za ty živé. Musíme udělat přítrž této neuvěřitelné nespravedlnosti.“
Jackson také držel plakát s motivem znázorňujícím tři krabice - „Bůh,“ „Špatňák“ a „Odporňák.“ Jacksonův obličej zdobil krabici s nápisem Bůh, ďábelský výraz ve tváři Tommyho Mottoly zobrazoval krabici Špatňák a skutečný Mottolův výraz označoval krabici Odporňák.
Fanoušci možná cítí satisfakci za černé umělce, ostatní to vidí jako hodně špatnou snahu o dodatečné promo neúspěšného alba. Tím spíše, že Jackson plánuje koncem tohoto roku vydat album svých největších hitů. U koho jiného, než u „ďábelského rasisty“ Tommyho Mottoly v Sony Music, kde mu řádná smlouva vyprší právě vydáním tohoto pátého alba…
Reklama